Проганяємо зимові свята: історія та традиції Різдвяного дня або Пів Івана

Кутья
Джерело: Depositphotos

Різдвяний день, чи, як його ще називають, Пів Івана українці щороку відзначають 21 січня. Ця дата ознаменовує кінець зимових свят – багато українців повертаються до буднів, повертаючись до нормального робочого темпу.

Свято отримало таку назву не просто – воно припадає наступного дня після Іоанна Хрестителя, 20 січня.

А Різдвяним днем називається тому, що свято відзначають за два тижні після Різдва Христового. Є й інші версії назви цієї церковної дати – Виряджання, або Вигнання свят. Сезон зимових свят уже позаду – лише на кінець лютого заплановано Масляну.

Зараз дивляться

21 січня також вшановують пам’ять Григорія Чудотворця – ченця Києво-Печерського монастиря, який зцілював хворих. Він присвятив своє життя вченню вірян, і запевняв, що сутність Божества є однорідною, і усвідомити це нам не дано.

Традиції Різдвяного дня

Цього дня жінки заносили в будинок ткацькі інструменти, щоб дідько не поплутав пряжі. Вони також ходили будинками, щоб нагадати про необхідність прогнати свята цього дня.

Для чоловіків також є традиції – гречану солому було заведено розносити додому. Також заведено збиратися за пишним столом. За допомогою тостів потрібно вміло проганяти свята.

Слідом за святом має піти й кутя – треба бити палицями у фасад будинку та вигукувати Іди, кутя, з кута, а компот – на базар.

У Різдвяний день доїдали святкові страви та утримувалися від виконання господарських робіт. Можна було лише годувати тварин.

Великим гріхом вважалося, коли на Пів Івана жінки прали, прибирали в будинку чи шили.

З завершенням різдвяних свят пов’язаний і перший після Хрещення понеділок, який також називали Різдвяним, або Святим.

Прикмети на Різдвяний день

  • Наші пращури помітили, якщо у цей день погода буде непогожою, то й осінь буде такою.
  • якщо біля місяця або сонця з’являлися райдужні кола — чекай різкого погіршення погоди;
  • з самого ранку дерева вкриті інеєм – чекайте щедрого врожаю влітку та восени.

Січень вже майже позаду – саме час дізнатися, що підготує нам лютий. Останній місяць зими принесе багато свят, у тому числі церковних. Наприклад, на останній тиждень лютого припадає Масляна. Ознайомитися з повним календарем свят лютого 2023 року можна на Фактах ICTV.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Знайшли помилку в тексті?
Помилка