На початку весни в багатьох країнах світу відзначатимуть Міжнародний жіночий день. З початком повномасштабної війни в нашій країні навколо свята ходить безліч суперечок – його навіть хотіли скасувати. Чи перенесли 8 березня в Україні, розберемося далі.
Чи перенесли святкування 8 березня
Ще в 2023 році у Верховній Раді на розгляд винесли законопроєкт № 9009, який пропонує перенести 8 березня на День жінок в Україні – 25 лютого. Однак документ донині не затвердили. Тож чи перенесли 8 березня в Україні? Відповідь однозначна – ні.
Попри те, що в мирний час на 8 березня дають додатковий вікенд, у 2024 році державного вихідного на Міжнародний жіночий день в українців не буде. Це пов’язано з воєнним станом у країні, який скасовує додаткові вихідні на свята.
Варто зазначити, що 8 березня — суперечливе свято. Зокрема, автори законопроєкту № 9009 вважають, що воно було встановлене окупаційним московським режимом із метою популяризації власного погляду на роль і місце жінок у суспільстві.
Попри це, Міжнародний жіночий день відзначають у всьому світі. Йому передував Національний жіночий день, який відзначили у США 28 лютого 1909 року в пам’ять про події 1908 року – страйк робітниць текстильної промисловості в Нью-Йорку, які вимагали поліпшення умов праці.
Щорічному святкуванню Міжнародного жіночого дня поклала початок Друга Міжнародна конференція соціалісток, що відбулася в Копенгагені 1910 року. Святкувати цей день запропонувала німецька політична діячка Клара Цеткін.
Міжнародний жіночий день також було запроваджено з ініціативи Клари Цеткін 1921 року в Росії з прив’язкою до початку Лютневої революції – 1917 року. Тож в Україні він був встановлений з примусу окупаційного радянського режиму, яким використовувався для пропаганди комуністичної моделі поведінки жінки.
Останні роки в Україні 8 березня відзначають як день боротьби за жіночі права.