В умовах війни інформаційний простір є небезпечним як ніколи – ворог активно використовує фейки, щоб ввести в обман українців, а також вкрасти особисті дані користувачів мережі. Довірливі люди можуть завантажити вірус, який маскується під корисну програму – у такому разі треба діяти швидко, щоб не втратити кошти чи особисту інформацію.
Що робити, якщо завантажили файл з вірусом – далі в матеріалі.
У Держспецзв’язку радять у жодному разі не відкривати файл – його запуск може призвести до зараження пристрою. Можна перевірити систему смартфона за допомогою антивірусу – він допоможе визначити наявність шкідливого коду.
Якщо файл вже був відкритий, потрібно вимкнути передачу даних у смартфоні. Якщо програма запитуватиме доступ до управління функціями телефону – потрібно відмовляти у проханні.
Також варто перевірити на сайті CERT-UA про цей файл – він може бути згаданий в останніх новинах про кібератаки. Рекомендується надіслати експертам з кібербезпеки шкідливий файл та описати проблему за адресою cert@cert.gov.ua
Якщо файл був завантажений з месенджера, рекомендується поскаржитися на контент – це можна зробити у Viber, Telegram та WhatsApp.
Щоб запобігти конфіденційності своїх даних, потрібно завантажити їх у хмарне сховище. Після цього можна скинути смартфон до заводських налаштувань – це допоможе уникнути стеження з боку шкідливих програм.