Кавова гуща – цінне джерело поживних речовин для багатьох рослин. Як правильно її використовувати, щоб отримати максимальну користь на городі та забезпечити правильний догляд кімнатних рослин – читайте у матеріалі Фактів ICTV.
Як використовувати кавову гущу для рослин
Кавову гущу використовують як мульчу і дренаж, додають у компост і вносять безпосередньо в землю як добриво. Ці органічні залишки, які люди найчастіше просто викидають, містять велику кількість поживних речовин, які потрібні рослинам для правильного росту:
- азот;
- калій;
- рослинні білки;
- магній;
- кальцій;
- фосфор;
- залізо.
Окрім комплексного харчування рослин, кавова гуща покращує структуру ґрунту, а її запах відлякує деяких шкідників, зокрема мурах, мух, равликів і слимаків.
Ще один важливий ефект кавова гуща має на кішок. Грядки та вазони, які замульчовані кавовою гущею, будуть захищені від спроб домашніх улюбленців влаштувати там туалет.
Для посилення ефекту висушену кавову гущу потрібно змішати зі свіжою цитрусовою цедрою і розсипати отриману ароматну суміш поверхнею ґрунту.
Щоб кавова гуща принесла максимум користі, дотримуйтеся кількох правил під час її застосування:
- не використовуйте незаварену мелену каву, висока концентрація активних речовин може пошкодити стебла та коріння рослин;
- перед використанням повністю висушіть кавову гущу, щоб не завелася пліснява або мошка;
- регулярно підгодовуйте рослини кавовою гущею, її ефект не швидкий, але тривалий;
- для поліпшення структури землі змішайте гущу з садовим ґрунтом, причому гущі має бути не більше від половини;
- для дренажного шару кавова гуща використовується разом із керамзитом або дрібними камінцями, насипаючись поверх них тонким шаром.
Для отримання якісного компосту на літр сухої кавової гущі додайте оберемок сухої трави, до літра деревного попелу і стільки ж курячого посліду або коров’ячого гною. Такий компост дозріє приблизно через місяць, залежно від погоди, та матиме оптимальний поживний склад.
Як використовувати кавову гущу на городі
Є рослини-“кавомани”, які дуже люблять підживлення з кавової гущі. Після внесення такого добрива або мульчування грядок кавової гущавини вони починають краще рости і дають більший урожай. Серед любителів добрива з кавової гущі такі добре відомі городні культури:
- коренеплоди – морква, картопля, редиска;
- овочі – огірок, перець, помідор, цибуля;
- будь-яка зелень.
Кавова гуща для помідорів використовується як мульча для утримання вологи та відлякування шкідників. Після початку цвітіння помідорів, їх можна посипати зверху кавовою гущею, щоб посилити відлякувальний ефект.
Кавова гуща для огірків та солодкого перцю використовується так само, як і для томатів.
Для цибулі, коренеплодів та зелені кавову гущу вносять прямо в ґрунт під час перекопування, щоб зробити ґрунт пухкішим. Крім того, за такого способу підживлення врожай буде захищений від псування мишами.
Кавова гуща для кімнатних рослин
Кавова гуща для вазонів із кімнатними рослинами використовується так само, як і на городі. Любителям квітів на підвіконні потрібно знати, які рослини це люблять, а які не переносять зовсім.
Підживлення кавової гущавини пригнічує ріст таких рослин:
- кактусів та інших сукулентів;
- традесканції;
- герані (пеларгонії).
Кавова гуща як добриво принесе користь:
- папороті;
- бегоніям;
- пальмам;
- кімнатним трояндам;
- фікусам;
- фіалкам;
- аспарагусу;
- гортензії;
- азаліям;
- ліліям та іншим цибулинним.
На садових клумбах та у квітниках прихильниками кави вважаються:
- садові троянди;
- рододендрон;
- декоративні трави;
- верес;
- тюльпани;
- камелія;
- півонії.
Застосування кавової гущі для троянд може спричинити зміну відтінку бутонів. Білі троянди стають блакитними, а рожеві набудуть фіолетового відтінку.
А ось півонії, тюльпани та лілії після добрива кавової гущавини стануть яскравішими і довше цвістимуть. Крім того, кавова гуща відлякує равликів, що поїдають цибулини та кореневища квітів.
Вона чудово підходить для гортензій, бегоній, азалій і камелій.
Кавова гуща для саду
У саду кавова гуща застосовується для добрива чагарників та дерев. Особливо чутливі до такого підживлення лохина, брусниця й журавлина.
Гуща розсипається поверхнею грунту, після чого земля перекопується. Також її можна використовувати для мульчування ствольних кіл для захисту від мурах.
Кавова гуща для полуниці застосовується для підготовки грядки для посадки під час перекопування. Полуниця, посаджена на такій ділянці, буде захищена від равликів і дасть рясний урожай.