Борошниста роса – це грибкове захворювання, яке уражає багато рослин, зокрема фруктові дерева, ягоди, овочі та декоративні рослини. Захворювання проявляється у вигляді білого або сірого нальоту на листках, стеблах і плодах. Проте навіть досвідчені дачники не завжди знають, як боротися з борошнистою росою.
Симптоми ураження рослин борошнистою росою
Борошниста роса може призвести до значного зниження врожаю, а також до загибелі рослин. Її збудники – мікроскопічні гриби з числа борошнисторосяних або ерізіфових, що живуть у ґрунті.
Це захворювання може вражати багато культур, серед іншого це виноград, троянди, аґрус, зернові, персик, гарбузові культури та цукровий буряк. У кожної рослини, попри однакові симптоми, може бути свій збудник хвороби. Тому ефективний засіб від борошнистої роси повинен містити речовину, що пригнічує зростання грибка.
Першим симптомом борошнистої роси є білуватий наліт міцелію, на якому можуть проступати краплі вологи. Зазвичай, наліт з’являється на листках і черешках, молодих пагонах, а також на плодах і плодоніжках рослин. Інфекція починається з нижньої частини рослини та поступово охоплює всю рослину.
Борошниста роса: як боротися агротехнічними методами
Ураження борошнистою росою може призвести до зниження зимостійкості рослини й утворення тріщин на плодах, що сприяє проникненню збудників гнилей.
Для боротьби з борошнистою росою можна використовувати різні методи:
- Вибирайте стійкі до борошнистої роси сорти рослин і своєчасно видаляйте з ділянки бур’яни та хворі рослини.
- Забезпечте рослинам хороші умови росту: достатнє освітлення, провітрювання, полив без перезволоження.
- Підтримуйте чистоту в саду: восени прибирайте опале листя та інші рослинні залишки.
- Використовуйте калійно-фосфорні добрива, обмежуючи азотні.
- Обрізайте хворі листя, пагони та плоди, спалюючи їх далеко від ділянки.
Як урятувати рослини від борошнистої роси біологічними методами
Одним з найбільш ефективних являються біологічні методики, які передбачають використання рослин і тварин, що перешкоджають розмноженню та зростанню грибка. Також можна придбати спеціальні біопрепарати, які стримують розвиток борошнистої роси.
Огляд біологічних методів боротьби з борошнистою росою:
- Жук сонечко. Його личинки та дорослі особини харчуються попелицями, які переносять спори борошнистої роси.
- Дорослі особини та личинки сіроїда харчуються спорами борошнистої роси.
- Личинки мух-дзюрчалок харчуються попелицями та переносять на них грибні хвороби, що вражають попелиць.
- Фітоспорин – це бактеріальний препарат, який пригнічує грибкові захворювання.
- Фітоспорин Триходерма – це гриб-антагоніст, який конкурує з борошнистою росою за поживні речовини та пригнічує її ріст.
- Триходерма Гамапр – це препарат, що містить бактерії Bacillus subtilis, які пригнічують розвиток борошнистої роси та інших грибкових захворювань.
Борошниста роса: боротьба народними засобами
Щоб позбутися від цього грибкового захворювання на рослинах, не обов’язково використовувати хімічні препарати, які можуть зіпсувати урожай.
Настої та відвари трав від борошнистої роси :
- Часниковий настій. Подрібніть 150 г часнику, залийте відром води, настоюйте протягом доби, потім процідіть. Обприскуйте рослини настоєм 2-3 рази на тиждень.
- Настій чистотілу. 200 г трави чистотілу залийте 10 л води, настоюйте протягом 24 годин, потім процідіть. Обприскуйте рослини рідиною 2-3 рази на тиждень.
- Відвар хвоща польового. До 180 г хвоща польового додайте 10 л води, кип’ятіть 30 хвилин, потім процідіть. Обприскуйте рослини відваром кожні 4 дні.
Борошниста роса: профілактика
Для профілактики борошнистої роси необхідно створити сприятливі умови, знищуючи уражене листя та пагони, а також бур’яни, щоб уникнути джерел інфекції.
Важливо забезпечити рослинам хорошу вентиляцію, уникати загущених посадок і не перезволожувати ґрунт, поливаючи рослини вранці під корінь. Вибирайте рослини, нечутливі до борошнистої роси, і забезпечте їм збалансоване живлення, уникаючи надлишку азоту, а також додавайте калійні та фосфорні добрива і мікроелементи.
Можна обприскувати рослини настоями або відварами трав, наприклад, часником, чистотілом, хвощем польовим, а також використовувати народні засоби, як-от молоко з водою, розчин соди та мідний купорос, для профілактики борошнистої роси.