Знак “водій з інвалідністю″ на авто: хто може встановлювати, як отримати та пільги

чоловік з інвалідністю
Джерело: Pexels

Згідно з ПДР, люди з інвалідністю мають право керувати автомобілем, якщо стан здоров’я дає їм змогу це робити. При цьому на транспортному засобі може встановлюватися спеціальний розпізнавальний знак Водій з інвалідністю. Це квадрат синього кольору зі стороною 150 мм і білим зображенням символу інвалідності. Знак розміщується спереду і ззаду автомобіля.

Хто може вішати на авто знак інвалідності, як його оформити та як підтвердити, що водій має право на знак інвалідності — розказують Факти ICTV.

Знак Водій з інвалідністю: хто має право вішати на авто та як оформити

Щоб поінформувати учасників руху, що за кермом авто перебуває людина з інвалідністю, застосовуються спеціальні розпізнавальні знаки.

Зараз дивляться

Владислав Зайцев, адвокат Адвокатського обʼєднання Юридична компанія АРЕС, зазначив, що згідно Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, на транспортному засобі може встановлюватись такий розпізнавальний знак, як Водій з інвалідністю. Такий знак можуть використовувати дві категорії громадян:

  • водії з інвалідністю;
  • водії, які перевозять пасажирів з інвалідністю.

— Правила дорожнього руху, а також жоден з інших нормативно-правових актів, не конкретизують, хто є водієм з інвалідністю або пасажиром з інвалідністю. Проте законодавством встановлено таке поняття, як особа з інвалідністю. Це людина зі стійким розладом функцій організму, які призводять до обмеження її життєдіяльності. Залежно від ступеня втрати працездатності визначають три групи інвалідності – І, ІІ та ІІІ.

Отже, використовувати знак Водій з інвалідністю можуть вищенаведені категорії громадян будь-якої групи інвалідності.

Зазначимо, що людям з інвалідністю третьої групи розпізнавального знака не видають. Це пов’язано з тим, що хвороби цієї групи інвалідності не впливають на якість життя та керування транспортним засобом. Якщо стан людини погіршиться і з’являться серйозні функціональні відхилення, необхідно буде звернутися до медзакладу для отримання спеціальної довідки від МСЕК, на підставі якої буде змінено категорію інвалідності.

Щоб оформити знак Водій з інвалідністю, необхідно під час реєстрації автомобіля особи з інвалідністю, в сервісному центрі МВС внести в графу Особливі позначки техпаспорта запис Дозволено встановлення знака Інвалід. Тобто власник автомобіля має занести авто до спеціального реєстру транспортних засобів людей з обмеженими можливостями.

Купити позначку Інвалід може кожен громадянин із відповідними функціональними порушеннями. Спеціальні наклейки є у вільному доступі. Для їх придбання не знадобиться дозвіл чи довідка про інвалідність.

Однак під час керування автомобілем з такою позначкою обов’язково має бути посвідчення про інвалідність. Відсутність документів тягне за собою адміністративну відповідальність.

Що дає знак Водій з інвалідністю на авто

Знак Людина з інвалідністю за кермом не обов’язково встановлювати на авто. Але саме наявність позначки дає можливість водієві користуватися певними перевагами:

  • Їзда під знаки, що забороняють рух

Транспортний засіб, яким керує людина з інвалідністю, може не припиняти їзду під такі знаки, як: Рух заборонено, Стоянка заборонена, Рух механічних ТЗ заборонено. Ці знаки завжди можна побачити в поєднанні з табличкою — Крім осіб з інвалідністю, тобто цих людей вони не стосуються. Крім того, їм відкрито їзду у пішохідних зонах, де вони не живуть та не працюють.

  • Безплатне паркування

Люди з інвалідністю першої та другої груп з відповідною наліпкою на склі автомобіля можуть безплатно зайняти місце на платній стоянці. Також правила дорожнього руху зобов’язують розміщувати щонайменше одне таке паркомісце, позначене спеціальною табличкою або розміткою.

Згідно із законодавством, на будь-якій стоянці має бути відведено не менше 10% паркувальних місць для осіб з інвалідністю.

Водночас слід пам’ятати, що на супровідника, який перевозить людину з інвалідністю, ці привілеї не поширюються.

знак інвалідності

Фото: Pixabay

  • Паркування в недозволених місцях

Водій з позначкою інвалідності може зупинятися та стояти стільки, скільки йому потрібно, у зоні дії позначок:

  1. Стоянка заборонена за парними числами;
  2. Стоянка заборонена за непарними числами;
  3. Зона обмеженої стоянки;
  4. Стоянка заборонена (але лише тоді, коли є табличка Крім осіб з інвалідністю).
  • Можливість не користуватися ременями безпеки

Тут ідеться про пасажирів з інвалідністю, а не про водіїв. Пасажир з обмеженими можливостями, що перешкоджають використанню ременів безпеки, може не пристібатися.

Як підтвердити знак Водій з інвалідністю

Знак Водій з інвалідністю розміщується спереду і ззаду на механічних транспортних засобах, якими керують особи з інвалідністю або водії, які перевозять пасажирів з інвалідністю.

Адвокат Владислав Зайцев зазначив, що як передбачено в пп.д)п.2.1. Правил дорожнього руху, у разі встановлення на транспортному засобі розпізнавального знака Водій з інвалідністю, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі — документ, що підтверджує інвалідність водія або пасажира (крім водіїв з явними ознаками інвалідності або водіїв, які перевозять пасажирів з явними ознаками інвалідності).

Законодавець не передбачив норми, яка б встановлювала перелік документів, що підтверджують інвалідність. Проте, виходячи з огляду чинного законодавства, їх все ж можна перелічити:

  • виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією (МСЕК);
  • пенсійне посвідчення з відповідною відміткою;
  • індивідуальна програма реабілітації особи з інвалідністю;
  • медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • довідка для отримання пільг особам з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу;
  • посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу згідно Законів України Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю та Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.

— Оскільки Правила дорожнього руху не вказують який саме документ, що підтверджує інвалідність водія або пасажира, має бути при собі та предʼявлятися на вимогу поліцейського, ним може бути будь-який з вищеназваних. Крім того варто відмітити, що водії з явними ознаками інвалідності або водії, які перевозять пасажирів з явними ознаками інвалідності, можуть не мати при собі відповідних підтверджуючих документів, а отже і не предʼявляти їх.

Відсутність документів тягне за собою адміністративну відповідальність.

Людина без інвалідності розмістила наклейку на авто: яка відповідальність передбачена

Адвокат Владислав Зайцев, прокоментував, що Правила дорожнього руху прямо забороняють користуватися розпізнавальним знаком Водій з інвалідністю за відсутності у водія чи пасажира документів, що підтверджують інвалідність (зазначене не стосується водіїв з явними ознаками інвалідності або водіїв, які перевозять пасажирів з явними ознаками інвалідності).

За неправомірне використання на транспортному засобі розпізнавального знака Водій з інвалідністю, ч. 6 ст. 122 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 1020 до 1700 гривень.

Крім того, така ж саме відповідальність передбачена за наступні правопорушення:

  • зупинку чи стоянку транспортних засобів на місцях, що позначені відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою, на яких дозволено зупинку чи стоянку лише транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю (крім випадків вимушеної стоянки);
  • створення перешкод водіям з інвалідністю або водіям, які перевозять осіб з інвалідністю, у зупинці чи стоянці керованих ними транспортних засобів;
  • паркування транспортного засобу на місцях, призначених для безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, водієм, який не має документів про наявність у нього чи в одного з пасажирів інвалідності (крім явно виражених ознак інвалідності).

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Знайшли помилку в тексті?
Помилка