“Житло біля моря” – як працює курортна мафія

“Житло біля моря” – як працює курортна мафія

І начебто було море, було сонце, двадцять днів пролетіли, як один, а на роботу йти не хочеться. Чогось не вистачило, відпочинок біля моря так і не приніс бажаного полегшення і заряду бадьорості. Чому так відбувається? Все просто – ви попалися на гачок курортної мафії. З вас витягли все, що було можливо, давши взамін лише маленьку дещицю очікуваного комфорту і сервісу. Не журіться, ми розповімо вам, як не дати себе обманути, і допоможемо підготуватися до наступної відпустки на українських курортах.

Як це відбувається

Ви збираєтеся на море, на один з вітчизняних курортів. Скажімо, ваш вибір –  курорт Кирилівка. Про закордон мова не йде – таке задоволення коштує дорого, та й паспорти на дітей робити довго. Азовське море – ось воно, близько. Сів на автобус, пару годин пролетіли непомітно і ти вже ніжишся на пляжі під липневим сонечком. Ціни, звичайно, трохи кусаються, але не настільки, щоб відмовляти собі в задоволенні.

“Житло біля моря” – як працює курортна мафія Фото 1

Зараз дивляться

Гостре бажання заощадити змушує тебе відвертатися від вітрин туристичних агентств і викинути зі свого лексикону такі слова, як готель, база відпочинку або пансіонат. Всі свої надії ти покладаєш на “приватний сектор, житло біля моря недорого”. А що? Люди здають свої будинки і квартири, переселяючись на літній сезон до знайомих або родичів, щоб заробити копійчину на життя. Кому зараз легко? Кожен крутиться, як може.

По приїзду в улюблений Бердянськ або Приморськ ти йдеш до таксистів або жінки, яка сидить з табличкою “здам житло” прямо на автовокзалі. Тобі пропонують кілька варіантів, ти вибираєш один і заселяешся. Таксист може навіть погодитися безкоштовно тебе довезти, якщо ти на місці укладеш угоду з орендодавцем.

Далі все йде, як зазвичай. Походи на пляж, приготування їжі на кухні, спекотні вечора з шашликами і веселими напоями. Діти просять гроші на морозиво і батут, дружина каже, як вона втомилася від кухні, а ти обгорів на сонці і намагаєшся на тьмяному екрані телефону читати стрічку останніх новин.

Відпустка пролітає, як стріла, пущена з лука у тирі розважального комплексу Кирилівська Січ. Пора їхати додому, ти пакуєш речі і сідаєш в той же автобус, який привіз тебе на берег Азова.

Як з’явилося “житло біля моря” – сумна, але повчальна історія

За часів СРСР жити було простіше. Не потрібно було вирішувати ці складні головоломки – куди поїхати влітку у відпустку. Профспілка видавала сімейну путівку на відомчу базу відпочинку зі знижкою в 70%. Куди пошлють, туди сім’я і поїде відпочивати. Пощастило, скажімо, запорізьким металургам – у них є база відпочинку в Кирилівці. А львівським приладобудівникам не пощастило. У них підприємство будинок відпочинку побудувало в білоруських лісах, на Білому озері. Водойма, але не море. Штормів немає зовсім, зате комарів – більше всяких меж.

Кількість любителів морського відпочинку в Союзі значно перевищувало місткість рекреаційних комплексів на берегах Азова і Чорного. Однак люди всіма правдами і неправдами прагнули туди потрапити. Попит народжує пропозицію і місцеві жителі включилися в туристичний бізнес – почали здавати кімнати, кути, кухні, комірчини і навіть сараї.

Читайте: Неймовірна Верховина: чим захоплює туристів центр гуцульської культури?

Явище стало таким масовим, що навіть знайшло відображення в офіційній культурі. Чого вартий тільки фільм Алли Сурикової Будьте моїм чоловіком, який вийшов на екрани в 1981 році. У самий розпал боротьби з фарцовщиками і спекулянтами на екрани виходить стрічка про туристичний бізнес в умовах планової економіки. Діяльність господині будинку, блискуче зіграну Ніною Русланової, є кримінально караним злочином. Але цензура пропускає фільм на екрани.

Чому здача житла збереглася до нашого часу

Часи минули, а звичка залишилася. Тільки в одній Кирилівці за роки незалежності було побудовано понад 400 пансіонатів, готелів і баз відпочинку на будь-який смак. З каменю і дерева, котеджі і корпуси, великі і маленькі, поруч з морем і поруч з санаторієм, дешеві і дорогі. Але ні, значна частина відпочиваючих досі шукає “житло біля моря, недорого”.

У людей зберігся стереотип, міфологізоване уявлення про добрих і чуйних місцевих жителів, готових прийняти туристів за невисоку плату. Люди продовжують вірити в цю казку, навіть незважаючи на негативний особистий досвід. Знову і знову набивають ті ж шишки, кожен раз сподіваючись, що вдасться знайти оптимальний варіант.

“Приватний сектор” в курортній зоні – елемент великого обману

Забудьте славне минуле, ніякого “житла” більше немає. Все, що здається в курортних зонах на берегах Чорного та Азовського морів – це курортний бізнес. Для місцевих жителів він давно вже перетворився на головне джерело доходу. Будинки і квартири у добрих викупили спритні і меркантильні. Нікого вже не потрібно просити здати – ділки самі вас знайдуть і поселять в найгірших умовах за найбільші гроші.

Дешевизна приватного сектора – це міф, посилено підтримуваний нечистими на руку підприємцями. Вони хочуть говорити зі своїми клієнтами дружньою мовою, хочуть показати себе простаками. Але, насправді, є хитрими і раціональними бізнесменами, що збільшують свій прибуток за рахунок обману. Вони – курортна мафія.

Офіційний туристичний бізнес

“Житло біля моря” – як працює курортна мафія Фото 2

На морському узбережжі існує два види туристичного бізнесу. Один – офіційний. Бази відпочинку, гостьові будинки, апартаменти і готелі. У них є сайти, чіткі ціни, встановлені ще до початку сезону, умови проживання та адміністратори. Звичайно, реклама може іноді прикрасити реальні умови проживання або рівень комфорту. Але ви можете перевірити це і відмовитися від послуги. Можете скаржитися і навіть подати до суду. Чесні готельєри дорожать своєю репутацією і навіть один поганий відгук, залишений на туристичному сайті, може негативно вплинути на їхні заробітки.

Як працює курортна мафія

Інша половина туристичного бізнесу знаходиться в глибокій тіні. Це справжня мафія, злочинна організація зі своїми внутрішніми законами і правилами, підпорядкована єдиній меті – якомога більше обібрати відпочиваючих. До її складу входять не тільки власники нерухомості, званої “житлом в приватному секторі”, але і посередники, зазивали, таксисти і багато інших. Цікаво, що власники квартир і будинків знаходяться в самому кінці цієї “харчового ланцюжка”. Їм дістається менша частина прибутку і вони практично не впливають на прийняття рішень.

Єдиний організм

Перше, що потрібно зрозуміти – тут немає одинаків. Всі входять в цілісну систему, взаємодіють один з одним і тільки створюють видимість конкуренції. Якщо ви перейдете від одного зазивали до іншого, вам, швидше за все, запропонують ті ж самі квартири за тими ж цінами. І неважливо, де саме ви шукаєте житло в Кирилівці або на Арабатській стрілці – в інтернеті або на автостанції. У будь-якому випадку ви взаємодієте з тим же самим ринком, з представниками тієї ж самої мафії.

Курортні ціни – як здати сарай за ціною хорошого номера

Ціна змінюється кожен день, вона встановлюється в залежності від вартості номерів в легальному секторі і загальної кількості відпочиваючих. Якщо попит перевищує пропозицію – вартість зростає, в іншому випадку – знижується. Ділки дивляться, скільки нормальні готелі просять за свої послуги і ставлять ціну трохи вище. Це схоже на відкритий ринок, але тільки на перший погляд.

Справа в тому, що “білий” готель чітко ділить номери за категоріями, а “сірий” – здає все підряд. Знімаючи “житло біля моря” ви берете кота в мішку. Ціна залежить тільки від попиту і ніяк не корелює з умовами проживання. Хороші квартири і кімнати завжди можна здати, тому ділки в першу чергу пропонують худщую нерухомість.

Читайте: Європейські кав’ярні: 15 локацій, куди варто завітати

Якщо вам не сподобається запропонований варіант, запропонують щось краще, але вже дорожче. В результаті ви берете сарай з кондиціонером за ціною номера класу люкс з усіма зручностями.

У цій грі відпочиваючий – завжди сторона, що програла. В готелі він би відразу бачив ціни на всі номери. А тут з ним працюють, змушуючи взяти незрозумілу кімнату за великі гроші. І це – тільки початок.

Махінації з фото і відео

Не думайте, що вам вдасться провести курортну мафію і отримати хороші умови за прийнятну ціну. Тут працюють професіонали, вони готові до будь-якої ситуації. Їх головне завдання – поставити вас в безвихідне становище. І в останній момент запропонувати той варіант, який вигідний їм.

Наприклад, на популярному сайті на дошці оголошень розміщуються фотографії хорошого номера і ставиться прийнятна ціна. Неважливо, звідки беруться фото, головне, щоб вони сподобалися і ви клюнули. А пропонована квартира взагалі може перебувати десь у Франції. Аби ви зателефонували за вказаним номером.

Пропозиція здається дуже вигідною. Наприклад, коли в 2017 році середній номер з санвузлом і кондиціонером коштував близько 500 гривень за ніч, шахраї пропонували аналогічні умови за 300 гривень.

Коли ви приїжджаєте на місце вам кажуть, що квартира або номер вже зданий, сталася пожежа, повінь або ще щось. Але є ще краща пропозиція, і до моря ближче і ціна колишня. Так вам “втюхують” сарай за ціною готелю. Відмовитеся – втратите завдаток, купу часу і нервів.

Як “житло біля моря” псує вашу відпустку

Оселитися і заплатити за проживання – це тільки півсправи. Справжні проблеми виникають потім. Легальні готелі роблять ремонти і реконструкції, їм важливо справити хороше враження. Щоб відпочивальники повернулися через рік і всі номери були заповнені.

“Сірі” ділки працюють по-іншому. Вони максимізують прибуток за рахунок мінімізації вкладень. Ніхто не розраховує, що ви знову знімете ту ж кімнату. Це і не потрібно – поки живий стереотип, зазивали на автостанції, інтернет-шахраї та інші учасники схеми знайдуть клієнтів.

Вражаюче, але люди рік за роком ведуться на хитрощі курортної мафії і наполегливо відмовляються селитися в готелях. Вони навіть цін не знають, не розуміють, що за ті ж самі гроші, або навіть дешевше, можна отримати чудовий номер, що охороняється, чисту територію і цілий комплекс додаткових послуг.

Як не попастися на гачок курортної мафії і добре провести відпустку

Не прагніть завжди брати номер в центрі курорту. Там шумно і людно, хоча і близько до розваг і визначних пам’яток. Подумайте, як часто ви, наприклад, будете ходити в аквапарк. Може, не потрібно знімати дорогий готель поруч з ним.

“Житло біля моря” – як працює курортна мафія Фото 3

Якщо хочете заощадити ще більше – забронюйте номер в готелі заздалегідь. Чим ближче до сезону, тим вище можуть піднятися ціни. Зателефонуйте в готель взимку і домовтеся з адміністратором – швидше за все, вам запропонують значну знижку. Завжди торгуйтеся, навіть якщо маєте справу з великою базою відпочинку, яка виставляє фіксовані ціни. Наполегливі покупці можуть претендувати на спеціальну пропозицію.

Тільки не поспішайте, адже вибір місця проведення відпустки – справа тонка. Подумайте, як ви хочете харчуватися, і чим будете себе розважати. Навіть якщо ви обмежені в коштах, не обов’язково брати номер з кухнею. У тій же Кирилівці є маса інших варіантів організації харчування, що дозволяють заощадити. Якщо ви будете кожен день купувати продукти на ринку і витрачати масу часу на приготування їжі, це навряд чи буде схоже на повноцінний відпочинок.

І завжди, в обов’язковому порядку, уважно вивчайте відгуки тих, хто вже відпочивав в обраному вами готелі.

Раніше Факты ICTV писали про гірськолижний курорт Славське, який входить в трійку найбільш популярних напрямків в Україні.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Знайшли помилку в тексті?
Помилка