Кохана, бажана, щаслива – 5 книг про жінок

6 Березня 2017, 20:00
Кохана, бажана, щаслива – 5 книг про жінок

Тоні Моррісон. Кохана. – Х.: Фабула, 2017

В основу цього роману, нині визнаного вже класичним, покладено реальні події в штаті Огайо, що сталися наприкінці 19 століття. Жага до життя, рабовласницькі стосунки, родинна трагедія і всеперемагаюча любов матері до доньки – ось основні колізії, що досі роблять “Кохану” найцікавішим жіночим чтивом сьогодення. Навіть після жахливої трагедії образ дочки, втілений у привиді, не може зникнути з материнського серця, а генетична пам’ять і незцілима образа, випалена в серцях, не може бути виправдана заявами про рівність та єдність білих і темношкірих американців. Роман Кохана був удостоєний Пулітцерівскої премії (1988), а згодом на її авторку чекала Нобелівська премія (1993) До речі, при отриманні премії авторка заявила, що “немає жодного відповідного пам’ятника, дошки, надгробку, стіни, парку, фойє хмарочоса”, які б увічнювали пам’ять людей, забраних у рабство і привезених в США. “Немає навіть крихітної лавки біля дороги, – додала вона. – І оскільки такого місця не існує, книга буде грати цю роль”. Після палкої промови авторки роману у важливих історичних місцях, пов’язаних з рабством в США, почали встановлювати “меморіальні” лавки на знак скорботи і прощення.

Наталія Гурницька. Мелодія кави в тональності сподівання. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2017

Зараз дивляться

Перша частина цього роману львівської авторки стала справжнім бестселером. Його продовження – це історія головної героїні, української дівчини Анни, яка після смерті свого красеня-чоловіка, старшого за неї польського шляхтича, змушена виживати в оточенні тодішнього суспільства. Будучи вагітна, але вже в статусі дружини, а не коханки заміжнього чоловіка, як у першій частині роману, вона стикається з гіркою іронією долі. Величезний маєток, анфілади кімнат, розкішні меблі, численні слуги – все це їй належить за правом вдови і майбутньої матері шляхтича, але справжнього щастя їй не звідати. Натомість даються взнаки правила і закони львівського суспільства, за якими заміжня жінка, будучи вагітною, не вільна вийти навіть на прогулянку. Авторка роману довгий час працювала в архівах, щоби з усією прискіпливістю, детальністю та історичною достовірністю втілити у своєму творі побутову екзотику старовинного Міста Лева. Події, що відбуваються в “Мелодії кави в тональності сподівання”, романтичний флер епохи, а також муки і радощі молодої жінки, описані з виразним психологізмом, варті екранізації, що повністю розкриє задума авторки ще й у цій, видовищній площині.

Лорі Нельсон Шпільман. Список бажань. – К.: КМ-Букс, 2016

Щодо цього роману доречні будуть аналогії з “казковою” класикою і зокрема з Котом у чоботях Шарля Перро. Так само, як у цій старій добрій казці, після смерті матері героїня має успадкувати нібито чимале майно і статок, але насправді не косметична фірма, будинок і велика сума грошей на безтурботне життя з бойфрендом знижує її щасливу роль власниці до згаданого вище власника кота. Котом у мішку в даному випадку виявляється список мрій, що його дівчина склала ще в підлітковому віці. Інтригує, чи не так? Уявіть собі бажання, які ви загадали 20 років тому – чи всі вони здійснилися? Що ж до нашої героїні, то більшість з її цілей виявилися не реалізовані, і з усвідомлення цього починає крах всіх ілюзій і “злипанням” з поетикою Шарля Перро. Адже тільки реалізувавши свої колишні бажання, головна героїня зможе отримати спадщину! Ясна річ, що це не так просто. Крім того, навіть невинні підліткові мрії у зрілому віці реалізуються зовсім не так, як ми передбачали.

Джоджо Мойєс. Дівчина, яку ти покинув. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2016

Кохання у цьому щемкому історичному романі зазвичай вимагає жертв, але яких! Образ героїні твору вільно буде порівняти з хрестоматійною роллю Моніки Белуччі у фільмі Маліна про жінок, які були німецькими фаворитками під час окупації в часі Другої світової війни. Утім, у даному випадку драма, що розігралася в житті власниці невеличкого готелю поблизу Парижа, виправдана коханням до чоловіка-художника, який перебуває в таборі. Саме заради нього юна жінка терпить і осуд сусідів, і увагу офіцерів, і навіть потребу “романтичного” побачення з одним із них. Саме він, цікавлячись мистецтвом, розпитує про школу Матісса, в якій вчився чоловік героїні, виказуючи їй, крім “матеріальних” знаків уваги (продукти харчування, захист від вояків), ще й суто чоловіче зацікавлення. І в такий незвичний спосіб приходить несподіване бажання не зненавидіти ворога, а розповісти йому про мистецтво Франції, свого чоловіка, свою нелегку долю. Утім, чим закінчилася історія згаданої вище Маліни ми вже знаємо, тож чи вдасться цього разу уникнути трагічної розв’язки?

Читайте: У Лондоні викрадено раритетні книги Галілея, Ньютона, да Вінчі

Мішель Бюссі. Літак без неї. – Х.: Віват, 2017

Історія приватного детектива у цьому романі – це нескінченна низка пригод, дослідів і розслідування трагедії, що сталася багато років тому. Під час катастрофи, коли аеробус з пасажирами на борту розбивається в Альпах, виживає лише тримісячне немовля. Звісно, за неї ведуть змагання одразу дві родини опікунів, щоб отримати чималий спадок. Та й робота самого детектива оплачується всі ці роки, а її результати – зошит у шухляді – має дістатися жертві аварії. Дівчині вже виповнилося вісімнадцять років, попереду в неї ціле життя, і обов’язково слід дізнатися, чийого вона роду, і хто має право називатися її батьками. Хай там як, але долями у цьому романі маніпулюють, розслідувати доводиться не родинні зв’язки, а гіркі життєві істини, тож не дивно, що фінал роману не менш страшний, ніж катастрофа на його початку. Самогубство, вчинене детективом – ось ціна цієї кримінальної справи, а насправді – смерть, покладена заради життя юної жінки.

До слова, пропонуємо ознайомитись з найочікуванішими книгами 2017 року.

Ігор Бондар-Терещенко.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Loading...
Знайшли помилку в тексті?
Помилка