Агентство NASA у передріздвяні дні поділилося приголомшливим зображенням скупчення зірок, що нагадує ялинку з мерехтливими вогниками.
NASA сфотографувало “різдвяну ялинку” в космосі
Знімок зробила космічна обсерваторія Чандра. Скупчення зірок розташоване на відстані 2,5 тис. світлових років від Землі. Щоправда, фото відредагували, щоб додати схожості з різдвяним деревом.
It’s beginning to look a lot like cosmos. ????
Our @ChandraXray Observatory recently spotted the blue-and-white lights that decorate the “Christmas Tree Cluster,” a swarm of stars and gas some 2,500 light-years from Earth: https://t.co/VT2WaLgp77 pic.twitter.com/HrnrmxRyd7
— NASA (@NASA) December 19, 2023
Астрономи використали синій та білий кольори, щоби підсвітити молоді зорі, вік яких не перевищує 5 мільйонів років. Найяскравіші вогні – то сфери плазми, яким від мільярда до 10 мільярдів років. Газ у туманності пофарбували зеленим, щоби було схоже на хвою. Саме ж зображення повернули за годинниковою стрілкою так, щоб форма скупчення більше скидалася на дерево.
Де розташована космічна “ялинка”
Знімок зроблено в галактиці NGC 2264, що розташована в туманному сузір’ї Єдинорога неподалік Оріона. Це масивна багатозіркова система, яка утворилася з пилу та газу лише кілька мільйонів років тому. Молоді зорі в цьому регіоні є мінливими і мерехтять, як гірлянди на ялинці.
Космічний телескоп Чандра, що зафіксував скупчення, призначений для виявлення рентгенівського випромінювання з дуже гарячих ділянок Всесвіту. Йдеться про зірки, що вибухнули, галактики та матерію навколо чорних дір.
Унікальна здатність Чандри розпізнавати й локалізувати джерела рентгенівського випромінювання дозволила виявити сотні дуже молодих зір і тих, що продовжують формуватися. Їх називають протозірками.