Чому саме Місяць?
У Місяця, як у природного супутника нашої планети, є багато переваг для колонізації людьми. Для початку – це відстань. Вона складає усього 384, 4 тис. км. Наприклад, найменша зафіксована в історії відстань від Землі до Марса – 56,4 млн км. Тобто долетіти до Місяця можна відносно швидко, космічні кораблі Аполлон долали цей шлях за 3 дні.
Безперечним плюсом для колонізації Місяця є і його походження. Найпопулярніша теорія говорить про те, що він утворився більше 4 млрд років тому у результаті зіткнення Землі з іншою планетою. Від цього удару обидва залізних ядра злилися та дісталися Землі, а з легших елементів, які були викинуті у космос, згодом утворився Місяць. Саме тому у його ґрунті майже немає важких елементів, заліза, золота, урану. Він в основному складається з реголіту.
Схожий на місячний ґрунт можна отримати, подрібнивши у пил суміш з піску та скла. Тобто, подібність із нашою планетою є іще одним фактором, який дає Місяцю перевагу для колонізації людиною.
Передумови для колонізації
Інтерес до Місяця у науковців відновився після відкриття так званої місячної води, яку знайшов зонд Chandrayaan-1 у 2009 році. Проте вона не може існувати у рідкому стані. Вода у виді льоду знаходиться в кратерах на місячних полюсах. Так приблизно у 40 кратерах на Північному полюсі було знайдено 0,6 кубічних кілометрів льоду. За оцінками NASA, ним також покрито на Південному полюсі близько 22% поверхні біля кратера Шеклтон.
Вважається, що саме льодовики повинні забезпечити перших колоністів на Місяці водою. Дехто також вважає, що вони можуть стати ресурсом для вирощування там рослинності у далекому майбутньому.
Крім того, полярні колонії зможуть уникнути неймовірно довгих ночей, які тривають приблизно 354 години (Трохи більше двох тижнів). Під час літа на супутнику Землі вони зможуть насолоджуватися Сонцем. Хоча у вчених іще немає даних щодо зимового періоду.
Читайте: Кинути пити і палити заради зірок. Як готують до польоту у космос
У 2016 році співробітники NASA заявили про те, що колонізація Місяця потрібна, проте не з настільки очевидних причин.
– Мене цікавить не Місяць. Для мене це – просто шматок бетону. Проте у нас не буде дослідницької базі на Марсі, якщо ми не зможемо, для початку, побудувати її на Місяці, – сказав тоді астробіолог Кріс МакКей.
За його словами, головною перешкодою для відновлення місій на супутник Землі було фінансування. Якщо перерахувати вартість місії Аполлон у сучасний долар, то сума вийде просто колосальною – $150 млрд. Проте завдяки сьогоднішнім технологіям програма з повернення людини на місячну поверхню становитиме усього $10 млрд та буде втілена за 5-7 років.
І не тільки американське космічне агентство знову звернуло увагу на Місяць. Так Росія та Японія планують запустили людину на земний супутник до 2030 року. Китай також має подібні плани, але вони орієнтуються на 2036 рік. В офіційних планах NASA наразі немає висадки людини на Місяць, тільки пілотований політ у 2021 році.
Виклики перед вченими
Квапитися із настільки важким і важливим завданням науковцям не потрібно. Адже на інших планетах існують різноманітні загрози для життя людини. І Місяць – не виключення. Дослідникам вдалося знайти вихід із ситуації з космічним випромінюванням.
Найпершим побоюванням стало саме воно. Через відсутність магнітного поля колонізатори постійно отримуватимуть великі дози радіації. Зараз виходом бачать освоєння печер на земному супутнику. Кліматичні умови також не дуже хороші. Вночі ґрунт може охолодитися до мінус 200°, а вдень нагрітися до плюс 150°.
Проте для освоєння Місяця з метою, наприклад, видобутку палива, існують дві великі проблеми.
По-перше, відсутність технології отримання енергії за допомогою керованої термоядерної реакції.
По-друге, транспортування космічного палива на Землю – це занадто великі фінансові затрати. Те ж саме стосується і доставки речей першої необхідності у колонію.
Вважається, що без вирішення зазначених проблем колонізація Місяця у великих масштабах неможлива.
Проекти колонізації Місяця
Хоча невирішені проблеми залишаються, космічні агентства розробляють різноманітні плани з колонізації супутника.
Пересувна база NASA на сонячній енергії
У 2004 році в плани Білого дому входило повернення людини на Місяць до 2020 року. Тоді і була розроблена програма Сузір’я, яка складалася з ракети, апарату, який спустять на поверхню.
Планувалося, що на місячній базі, яка працюватиме на сонячній енергії, будуть спеціальні герметичні баггі для астронавтів, у яких вони, без скафандрів, зможуть досліджувати Місяць. Проте проект закрили у 2009 році. Та після останніх підрахунків, вчені дійшли висновку, що будівництво бази буде на 90% дешевше. Тому не виключено, що Сузір’я можуть відродити.
Автономна база-робот ЄКА
План місячної бази від Європейського космічного агентства це – автономний робот, який створюватиме житлові приміщення з матеріалів на супутнику. Він змішуватиме оксид магнію з ґрунтом на супутнику для створення будівельного матеріалу. Оскільки в його основу ляже технологія 3D принтера, то у кінцевому результаті колоністи отримають дома у вигляді дір, які нагадують житло хоббтів з Володаря перснів.
Шахтарське містечко на Місяці
Як вже згадувалося, Місяць цікавить багатьох у якості бази для видобування ресурсів. Тому деякий час існує ідея про створення шахтарської колонії на його поверхні. Його використовуватимуть для видобутку Гелію-3, який протягом мільярдів років залишав на поверхні Місяця сонячний вітер. Він вважається ідеальним нерадіоактивним паливом для реакторів термоядерного синтезу.
Саме тому у 2013 році NASA й попросило компанію Bigelow Aerospace дізнатися, чи цікаво приватному сектору видобувати ресурси поза межами Землі. І проект пішов далі, ніж очікувалося. Bigelow розробив план колонії та спосіб її будівництва, а у 2014 році NASA запросило пропозиції щодо систем перевезення космічних вантажів.
У людей немає часу слідкувати за всім, що відбувається у світі, але профільні агентства працюють, не покладаючи рук, аби одного дня ми подивилися на Місяць, на якому буде видно яскраві вогні маленької колонії.
Факти ICTV також писали про те, як це – митися, голитися, ходити в туалет і спати без земного тяжіння.