Як відомо, спалахи на Сонці провокують появу магнітних бур, які впливають на здоров’я і самопочуття людини.
Читайте: На Землі потужна магнітна буря. 4 бали з 5
Факти ICTV розібралися, що це за потужні спалахи, про які всі говорять, і, як вберегти себе від негативних наслідків цього незвичайного явища.
Що сталося?
З початку вересня на сонці сталася серія спалахів. Перша сталася 4 вересня і вона представляла собою п’ять невеликих спалахів класу М потужністю до 4-5 балів.
6 вересня послідував спалах класу X потужністю 2,2 бали та в той самиц день трапився екстремально сильний спалах X9.3. Це стало найпотужнішим за останні 12 років вибухом. Спалах стався поблизу лінії Сонце-Земля, звідки вплив на нашу планету є максимальним.
The Sun emitted many sizable solar flares Sept. 4-8, including the strongest since at least 2008. Watch & read more: https://t.co/UMs3kDbLx2 pic.twitter.com/3ZPH2sjiZ0
— NASA Sun & Space (@NASASun) 11 сентября 2017 г.
Головний науковий співробітник Лабораторії рентгенівської астрономії Сонця ФІАН Сергій Богачов в інтерв’ю RT повідомив, що 11 вересня активність Сонця пішла на спад і не повинна викликати подальших негативних наслідків для Землі.
Що таке спалахи на Сонці та магнітні бурі?
Спалахи на Сонці – це викид з поверхні Сонця великої маси речовини разом з магнітним полем. Він супроводжується випромінюванням в різних діапазонах і породжує потік.
Спалахи на Сонці класифікуються за потужністю вихідного від них випромінювання. Клас М — це події середньої потужності, клас Х — дуже потужні.
На цей раз викид речовини з поверхні Сонця спрямований приблизно у бік Землі. Під час таких подій на Землю приходить більша, ніж зазвичай, кількість швидких заряджених частинок.
Геомагнітні бурі – це свого роду природна гідратація магнітного поля Землі на виникаючі спалахи на Сонці.
Чим небезпечні спалахи?
Спалахи викликають магнітну бурю, яка спричиняє погіршення зв’язку, перешкоди у радіопередачах, скачки напруги, збої в роботі навігаційних систем, помилкові спрацьовування сигналізації.
Також в цей час можуть відбуватися поломки в енергетичних мережах, в яких задіяні трансформатори. Можуть зламатися супутники — особливо ті, які знаходяться на низьких орбітах.
Як вони впливають на людей?
Поява магнітної бурі сильно погіршує вироблення мелатоніну, в той час як в корі надниркових залоз стимулюється величезна кількість кортизолу, який відповідає за стрес. Це явище провокує загальну слабкість організму, а також занепокоєння, тахікардію, звуження артеріальних судин і підвищення тиску.
У разі, якщо магнітна буря триває протягом довгого періоду, то це може призвести до збою біоритмів і спровокувати неврози і порушення гормонального фону.
Навіть невеликі бурі можуть бути приводом для серйозного нездужання. Лікарі відзначають, що саме в період магнітних бур спостерігається підвищена смертність внаслідок інсультів та інфарктів, а також частішають виклики швидкої допомоги внаслідок гіпертонічних кризів.
Найпоширенішою реакцією на магнітні бурі є посилені головні болі, а також почастішання серцевого ритму. Найчастіше виникають і різні запаморочення, зниження активності і безсоння.
Що робити?
Повністю захистити себе від дії магнітних бур неможливо, але уникнути деяких наслідків реально.
Не варто під час магнітних бур літати на літаку. Оскільки на висоті 9-11 км стає набагато меншим шар повітря. Під час магнітних бур авіакатастрофи відбуваються частіше.
Також небезпечно користуватися метрополітеном. Під землею електромагнітні поля наднизької частоти вже самі по собі в сотні разів сильніші, ніж на поверхні. Всю міць цих полів відчувають на собі машиністи, які часто страждають від ішемічної хвороби серця. А у пасажирів, що очікують поїзд біля краю платформи, трапляються раптові серцеві напади.
Магнітні бурі провокують запаморочення або непритомність, тому слід уникати різких рухів і значних фізичних навантажень. Це означає, що вставати з ліжка потрібно не різко, ранкову зарядку робити неспішно або взагалі замінити пішою прогулянкою на вулиці.
Під час магнітних бур підвищується рівень холестерину, тому варто виключити з меню солодке, жирне, м’ясне і алкоголь. Варто вживати фрукти з високим вмістом калію і магнію: банани, яблука, родзинки, курагу, чорну смородину, вишню, чорницю, журавлину, лимони, абрикоси і персики. Вони зменшать вплив адреналіну на нервову систему і допоможуть серцево-судинній системі впоратися з незвичним навантаженням.
Нагадаємо, в ніч на 13 вересня очікується потужна магнітна буря. На думку вчених, буря буде другого або третього рівня з п’яти можливих.