Вимоги до космічних мандрівників
У 2015 році NASA оголосило про набір так званого нового покоління астронавтів, яке візьме участь у польоті на Марс.
Мета астронавта – це робота на МКС. Тому перше – це освіта. Кандидат повинен мати ступінь бакалавра в інженерних науках, біології, фізиці, інформатиці або математиці та володіти трирічним досвідом роботи у своїй професії. Замість можна мати 1000 годин польотів у реактивному літаку. Багато астронавтів NASA – колишні пілоти ВПС.
Також існує думка, що майбутньому космічному мандрівникові потрібно бути абсолютно здоровим. Кожному претенденту належить пройти низку тестів, в результаті яких лікарі прийдуть до висновку про можливість польотів даної людини в космос.
Кажуть, що перевагу віддають людям зі зростом до 175 сантиметрів та вагою близько 75 кілограмів.
Хоча й існують чутки про те, що не обов’язково мати ідеальне здоров’я, краще все ж не випробовувати удачу, якщо у вас проблеми з серцем або вестибулярним апаратом. Адже в такому випадку тіло може просто не витримати навантажень.
Людей з хронічними захворюваннями також відсіюватимуть. Крім того, зловживання спиртним або сигаретами поставить хрест на ваших космічних планах.
Крім фізичної підготовки, визначальним фактором також є психологічне здоров’я. Ще до початку виснажливих фізичних тренувань вас перевірять на всі можливі фобії. В одному з тестів кандидату доведеться провести 5 днів у маленькій камері, на самоті.
Звичайно ж, сон для такої людини – недозволена розкіш. Адже в космосі можна потрапити у ситуацію, яка вимагатиме від вас неймовірною концентрації.
Також майбутній космонавт повинен бути схильний до самоаналізу. Адже в глибинах космосу ніхто не зможе надати йому психологічну допомогу або повернути на Землю, якщо психіка не витримає.
Навантаження для космонавтів
Космонавти повинні бути сильними, швидкими, спритними та витривалими, але не мати багато м’язів. Для цього кожному з них потрібно тренуватися тричі на тиждень по дві години.
Кожен космічний мандрівник віком до 35 років повинен скласти наступні нормативи:
- Біг на 3 кілометри – не більше 12 хвилин 20 секунд.
- Заплив на 800 метрів вільним стилем – не більше 19 хвилин.
- Забіг на лижах на 5 кілометрів – не більше 24 хвилин.
- Підтягування – 14 разів.
- Біг на 100 метрів – не більше 13,2 секунд.
- Стрибок у довжину – не менше 2,5 метрів.
- Пірнання під воду – не менше 25 метрів.
Після цього йде найскладніша частина – спеціальні тренування, які готують космонавтів до майбутніх труднощів. Для початку доведеться залізти в центрифугу, яка може обертатися зі швидкістю до 70 оборотів на хвилину. У ній космонавтів готують до перевантажень, які їм доведеться випробувати при зльоті.
При старті космічного корабля на людину діє прискорення, яке може коливатися від одного до семи g (прискорення вільного падіння). Тобто вага космонавта може збільшитися в 7 разів. Однак це не так страшно, як здається, адже на тих же американських гірках людина відчуває перевантаження у 4-6 g. Проблема ж полягає в тому, що ці навантаження при зльоті корабля тривають довше. І при виході з атмосфери планети можуть досягати неймовірних 25 g.
Тому це тренування є одним із найважливіших. Адже без нього астронавти не тільки б втрачали весь вміст шлунка, а й свідомість.
Цікавий факт: перед запуском кораблів Аполлон американські астронавти протягом 40 днів проводили близько 10 години в центрифузі.
Щоб допомогти космонавтам адаптуватися в умовах невагомості, було створено крісло Барані. Воно являє собою стілець, на якому людини розкручує в різні боки. Після його зупинки, нетренований космонавт швидко втратить орієнтацію у просторі.
Ще одним складним випробування стане барокамера, в якій перевіряють готовність до перепадів тиску та кисневого голодування. Вона дозволить змоделювати умови, які відповідають висоті у 5 кілометрів.
Кажуть, що саме при таких обставинах можна виявити всі приховані патології організму.
Тренування життя на МКС
Навіть всі ці неймовірні випробування не зрівняються з першим реальним виходом в космос та життям на МКС. Тому всі ті, хто готується до космічних подорожей, обов’язково проходять тренування, яка імітує життя на позаземній станції.
Для цього у NASA є спеціальні макети, які є різними частинами МКС та допомагають пристосуватися до умов космічного життя. Однак вони не дають можливості відчути себе в невагомості.
Дивіться: Українські студенти створили космічну орбітальну станцію
Перший об’єкт – SVMF, який оснастили макетами всього обладнання з космічної станції. А модель SSTF побудована, щоб тренувати взаємодію космонавта з усіма комп’ютерними системами та бортовим програмним забезпеченням. Однак зовні вона відрізняється від того, з чим треба працювати на станції.
Найцікавіші ж тренування проходять в NBL. Він являє собою величезний басейн, в якому створюють ефект гідроневагомості. Це – один з найефективніших способів створити відчуття невагомості. Крім того, космонавти використовують дуже схожі на космічні скафандри та повнорозмірний макет ранця життєзабезпечення.
Що ж для туристів?
Оскільки кількість охочих полетіти в космос стрімко зростає, NASA не проти брати туристів, які готові заплатити за таку розкіш та підходять за всіма параметрами. Навіть якщо ви плануєте провести поза Землею всього кілька днів, вам також доведеться пройти медичне обстеження та надати свою повну біографію.
Космічним туризмом вже почали займатися деякі компанії, як наприклад Virgin Galactic або XCOR Aerospace. Вони почали “продавати квитки” на різні космічні польоти. Якщо ви хочете ризикнути вийти на орбіту Землі, доведеться заплатити від $30 млн до $100 млн. Ціна залежатиме від тривалості подорожі.
Хоч вам і не потрібна спеціальна освіта, доведеться вивчити ті мови, на яких будуть розмовляти на МКС.
Летите китайським кораблем – китайську, американським – англійську. Адже мовний бар’єр може створити небезпеку не тільки для туриста, але й для всього екіпажу корабля.
Крім того, людині треба буде пройти практично ті ж версії фізичних випробувань, що й професійним космонавтам. Однак вас не допустять, якщо виявлять захворювання, які могли б загрожувати життю та здоров’ю при польоті в космос.
Також до польотів не допускаються особи молодше 18 років.
Якщо після всіх досліджень буде прийнято рішення, що даний член екіпажу ніяк не вплине на програму польоту та безпеку всіх інших, то його допускають на борт корабля. Але тоді йому доведеться пройти короткий курс космонавтики, щоб не створювати зайвих проблем екіпажу та мати можливість впоратися з мінімальними завданнями в умовах життя на МКС.
Навіть для непридатного туриста можуть зробити виключення з правил. Якщо медики визнають, що можуть впоратися з проблемою, яка виникла і взяти на себе цей ризик, а екіпаж МКС з цим погодиться, то людину допускають до польоту.
Проте готувати таку людину до польоту будуть набагато серйозніше.
Варто підкреслити, що така програма вже дозволила серйозно хворим людям побувати на орбіті Землі.
Так що остаточне рішення буде за медиками. Адже навіть для здорових туристів створюються спеціальні засоби профілактики, аби вони могли краще перенести політ та перебування на космічній станції. Шлях в космос – це безліч важкої роботи, але багатьом це під силу, варто тільки захотіти.
Нагадаємо, Факти ICTV писали про те, як це – жити в космосі та з якими проблемами доведеться зіткнутися.