Як успішно пройти співбесіду: головні правила і табу

Як успішно пройти співбесіду: головні правила і табу

Долоні пітніють, дихання завмирає, думки губляться … Ти стоїш, немов голий перед аудиторією, а слова перетворилися на ком. Не знаєш, з чого почати розмову і як побудувати діалог.

Знайома ситуація? А саме на вміння володіти собою роботодавці дивляться у першу чергу.

– У мене на практиці були випадки, коли дорослі чоловіки настільки губилися, впадали у паніку, що я навіть не могла продовжувати співбесіду. Це перша стресова ситуація і людина вже з нею не впорався, а що буде далі, – ділиться досвідом директор департаменту інтернет-проектів ICTV Ольга Тищук.

Невелике хвилювання, звичайно, корисне – воно надає енергійності, жвавості, блиску в очах. Ви справляєте враження зацікавленості у вакансії. Але що робити, якщо воно переходить розумні межі?

Зараз дивляться

Як приборкати хвилювання

Як вести себе на співбесіді – поради від HR-менеджера і психолога Фото 1

Сконцентруйтеся на диханні, дихайте животом – повільно і рівномірно. Це дасть можливість розслабитися.

Можна злегка розім’ятися. По черзі напружте і розслабте м’язи обличчя, потрясіть кистями, якщо є можливість, помахайте руками. Порахуйте до 10 – і крокуйте на зустріч новій роботі.

– Навчіться отримувати задоволення від процесу. Зрозумійте, що з кожним разом ваш досвід проходження співбесід буде збільшуватися. Це сприяє вашому розвитку, ви тренуєте навички спілкування, самопрезентацію, долаєте страхи й інші бар’єри, – розповідає психолог Людмила Мініна.

І будьте максимально відкритими. Відповідайте на питання прямо, проявляйте цікавість і пам’ятайте: часу зрозуміти, підходите ви один одному чи ні – мало.

– Проявляйте цікавість. Приготуйте питання попередньо. Їх наявність говорить про вашу зацікавленість компанією і цінність запропонованої вакансії. Будьте гнучкими. Відчувайте, коли вони будуть доречні, а коли ні, – розповідає психолог.

Іпровізація чи ретельна підготовка?

Як вести себе на співбесіді – поради від HR-менеджера і психолога Фото 2

А для цього підготуйтеся до співбесіди. Почитайте про компанію, вивчіть вакансію, вимоги. Це не тільки прибере зайве хвилювання, але і підвищить шанси на співбесіді.

– Однозначно, до співбесіди потрібно готуватися. Наприклад, я шукаю людину на позицію редактора сайту, а він сайт в очі не бачив. У нас були кандидати, які приходили і говорили “на жаль, ми ваш сайт не дивилися …”. Це провал!, – каже керівник.

Інший момент – мова жестів. Роботодавці звертають увагу на міміку, на те, як ви сидите. Не варто вести себе, як король світу, розвалюватися на кріслі або класти ноги на стіл. Це завжди сприймається негативно.

– Почати варто з вітання. Далі встановіть візуальний контакт, тримайте спину прямо. Намагайтеся сидіти у відкритій позі. Наприкінці зустрічі подякуйте співрозмовнику за витрачений час, – радить психолог.

Табу у розмові

Будьте скромні, але впевнені. Не завадить легка усмішка і доброзичливий тон. Не варто відверто критикувати компанію та її роботу, бути гордовитим.

– Погано, коли кандидат починає відверто дорікати. Ви можете говорити про недоліки, свої побажання, але тільки залиште гордовитий тон вдома, – розповідає Ольга Тищук.

Також варто уникати ледачих фраз: “Я не знаю”, “Все написано у моєму резюме”, “Що саме вам розповісти?”.

І ні в якому разі не говоріть погано про минуле місце роботи, про колишніх колег і керівництво.

– Це часта помилка і показує вас як скандаліста і людину, яка не вміє ладити з оточуючими. Ви відразу стаєте загрозою для компанії, адже те саме можете розповідати і про нову компанію. А хороша фірма дорожить своєю репутацією, – каже психолог.

І не варто брехати. У 90% випадках це видно. І навіть, якщо вам повірять і візьму на роботу, не чекайте нічого доброго. Велика брехня завжди вийде назовні, маленька – поставить вас у незручне становище.

– Коли запитали у дівчини, яке у неї хобі, вона сказала – читати книги. А на питання, яку ж книгу вона прочитала, не змогла відповісти. Єдине, що сказала “ну синю книгу я прочитала …”Це було настільки безглуздо, – розповідає керівник.

Як одягатися

Як вести себе на співбесіді – поради від HR-менеджера і психолога Фото 3

Ніяких топів, міні-спідниць і спортивного костюму! Ви йдете на ділову зустріч, а не у спортзал або на вечірку.

Перше правило – стриманість. Яскраві кольори і глибокі декольте недоречні. Кращим варіантом стане діловий костюм і класичне поєднання чорного і білого. Можна брати і більш насичені кольори, але їх повинно бути небагато, максимум – три.

– Намагайтеся, щоб ваш одяг і зовнішній вигляд відповідали даній фірмі. Про це можете заздалегідь дізнатися у менеджера з персоналу, – ділиться психолог.

Для керівних посад – діловий стиль, для співробітників – кежуал.

Чого не варто боятися

Для багатьох тема грошей непроста. Люди бояться запросити занадто багато і здатися меркантильними або мало і продешевити.

Щоб цього не сталося, потрібно вивчити ринок праці і співвіднести свої вміння і навички. Це допоможе визначити рівень бажаної зарплати.

– І не бійтеся відстоювати свої інтереси, якщо вам пропонують менше, ніж ви розраховували, – радить психолог.

Не варто соромитися обговорювати подальші кроки. Домовтеся, коли зможете дізнатися про результати співбесіди. Краще, якщо ініціатива буде у ваших руках, і саме ви зателефонуєте дізнатися про підсумки зустрічі.

Тримайте руку на пульсі, будьте чемними і уважними до співрозмовника. Допоможіть роботодавцю дізнатися вас на співбесіді і ви обидва уникнете незручностей і неприємних ситуацій надалі.

Ангеліна Маліновська

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Знайшли помилку в тексті?
Помилка