Україна на початку Незалежності успадкувала традицію радянських лідерів, які ніколи не показували власних дружин. Антоніна Кравчук залишилась непублічною. І відкривати сторінку перших леді Незалежної України випало Людмилі Кучмі.
1994-й рік. У Сполучених Штатах урочистий прийом на честь візиту президента України. На порядку денному доленосні переговори про ядерну зброю. Лідери двох країн піднімають келихи. Поруч з дружиною президента США вперше перша леді незалежної України. Журналісти відзначають у репортажах: тримається на рівних.
Виглядати елегантно й відповідно ситуації, бо по тобі судять про країну. Слідувати протоколу, розбиратись в історії, наводити культурні мости й добрі стосунки з дружинами іноземних лідерів – це негласні міжнародні завдання першої леді, і їй довелося опановувати швидко і з нуля.
До того, як стати першою леді, Людмила Миколаївна понад 30 років відпрацювала у Конструкторському Бюро Південне. Разом з чоловіком.
Сімейні цінності, та діти – це те, на чому вона зробила акцент у позиції першої леді. Яка зазвичай задає моральні орієнтири у суспільстві.
Читайте: Впливові і незалежні. Чим займаються перші леді світу
Ще у 1996 році перша леді очолила Національний фонд Україна-дітям. З головною метою – благодійність. А що це означало у середині 90-х? Економіка лежить, держава не в змозі виконувати навіть прямих обов’язків: забезпечувати пенсіями, зарплатами, медичною допомогою. Люди потребували найпростіших речей. А благодійністю займалися хіба церковні організації.
Людмила Кучма першою зуміла організувати тих, хто мав гроші і міг допомогти нужденним.
Втім, благодійність не милостиня. І головна позиція фонду першої леді допомогти не просто вижити, а реалізуватися. Тому в полі зору, окрім нужденних, були й креативні таланти. Які не мали шансу пробитися.
Людмила Кучма у Франції отримала посвідчення спеціального посланця ЮНЕСКО. У справі допомоги молодим талантам. Україну у Парижі представляли обдаровані діти.
Сотні талановитих дітей у найрізніших сферах негласні похресники Людмили Кучми. А ще люди з обмеженими можливостями. Саме вона вивела паралімпійський рух України на державний рівень.
Власне, Людмила Кучма стала першим оператором державної соціально-гуманітарної політики. Якої до того, по суті, не було. Це було відправною точкою для розвитку благодійництва в країні.