Великдень 2024 – одне з найбільших християнських свят, що символізує Воскресіння Господнє.
З нагоди свята ведучі ICTV Олена Фроляк, Петро Дем’янчук, Оксана Гутцайт, Сергій Кудімов та Юлія Сеник розповіли про власні сімейні традиції на Великдень.
Олена Фроляк: Великдень завжди в сімейному колі
Великдень для родини керівниці Фактів ICTV і ведучої марафону Єдині новини Олени Фроляк — завжди свято в сімейному колі.
– Всією родиною збираємо великий і гарний кошик, йдемо в церкву, а потім відпочиваємо цілий день. Мама завзято готує стіл, на якому є традиційний і неймовірно смачний косівський салат Шухи, ковбаска та сало. Ну й куди ж без холодцю, без нього не буває жодного свята в нашій родині, — зізнається вона.

Фото з особистого архіву Олени Фроляк
Крім того, традиційно на столі є рушник, який мама телеведучої вишила власноруч.
– Йому вже більше ніж 10 років. Ми його зберігаємо й будемо передавати з покоління в покоління, – додає вона.
Петро Дем’янчук: схід сонця і паски за власним рецептом
Ведучий Факти ICTV та марафону Єдині новини Петро Дем’янчук має досить символічну традицію на Великдень — зустрічати схід сонця.
– Ми вранці, ще як птахи не співають, усією сім’єю йдемо до церкви — не лише освятити паски й окропитись, а й символічно зустріти схід сонця, наче схід нового життя. І попросити у Всевишнього про те, що важливо на той момент, — пояснює він.

Фото з особистого архіву Петра Дем’янчука
За словами ведучого, у цей день він обов’язково обдзвонює усіх рідних, друзів і знайомих. А також пече паски за власним особливим рецептом.
– Була ще традиція збиратися родиною на моїй малій Батьківщині в Івано-Франківську, але зараз це на паузі, – додає Дем’янчук.
Оксана Гутцайт: Чистий четвер і бабусині паски
Ведуча марафону Єдині новини Оксана Гутцайт зізнається, що улюбленою традицією на Великдень із дитинства є Чистий четвер, коли батьки будили її до сходу сонця. Цей ритуал їй дуже подобався, хоч вони просто приймали по черзі душ.
– Паски моя мама пекла, але найсмачнішими я пам’ятаю бабусині. Одне з найважливіших правил, коли бабуся випікала паски — відсутність шуму. Потрібно було дуже тихесенько ходити по хаті, не можна було голосно говорити та стукати. Оце, звісно, мене напрягало, мені маленькій хотілося побігати, погомоніти, а не можна було (сміється Оксана). Звісно, у неділю ми гуртом збиралися за родинним столом, сміялися, спілкувалися, їли паски та різноманітні страви, — додає ведуча.

Фото: ICTV
Оксана Гутцайт зізнається, зараз сама не пече вдома паски, однак родина обов’язково йде в церкву на посвяту, а також сідає разом за стіл. Зберігаючи традицію, вона так само будить своїх дітей у четвер до сходу сонця і намагається тримати те, що їй передали батьки, бабусі з дідусями.
Сергій Кудімов: паску освячуємо в особливій церкві
Ведучий програми Факти тижня на ICTV Сергій Кудімов на Великдень йде освячувати паску до особливої церкви.
– Вона розташована у Житомирі та має особливе значення для нашої родини. По-перше, в 1906 році поруч відкрили церковно парафіяльну школу, першим вчителем якої був мій прадід Дмитро Кудімов. По-друге, в цій церкві хрестили мене, мою дружину, двох наших дітей, – розповідає Кудімов.

Фото з особистого архіву Сергія Кудімова
На жаль, в останні роки цю традицію довелося поставити на паузу, однак ведучий сподівається обов’язково відновити її після нашої перемоги.
Юлія Сенік: дім і традиції від прабабусі
Для ведучої Фактів ICTV і марафону Єдині новини Юлії Сеник Великдень — це завжди дім, рідні люди, а також традиції, які передаються від прабабусі.
– Готуватися починаємо ще з четверга: генеральне прибирання, прикрашання оселі та подвір’я, планування меню, розподіл ролей, хто за що відповідатиме. Ми з донькою зазвичай займаємося крашанками, паскою, закусками, чоловік відповідає за м’ясне меню, — розповідає ведуча.

Фото з особистого архіву Юлії Сеник
Родина Юлії Сеник завжди дотримується 40-денного посту, останні дні перед Великоднем особливо суворі. Тому всі в очікуванні розговіння.
Великодню ніч щороку проводять у Храмі на Великодній Літургії. А рано-вранці родина збирається за святковим столом.
– Уже третій рік нова традиція – зібрати та передати великодні гостинці нашим захисникам на передову. Аріна окремо збирає подарунки від себе – мотиваційні малюнки для наших Героїв, – ділиться Сеник.