Відео ТБ

Чоловіки не плачуть? Психолог розповів, як гендерні стереотипи отруюють життя

Чоловіки не плачуть? Психолог розповів, як гендерні стереотипи отруюють життя

Гендерні стереотипи не лише загалом впливають на наше життя у суспільстві, а й безпосередньо шкодять здоров’ю. Чому так відбувається – дивіться в інтерв’ю з психологом Андрієм Козінчуком в рамках проекту #Сильний.

Чоловіки не плачуть – як гендерні стереотипи отруюють життя людей

– Найголовніший стереотип, з яким я стикаюся щодня, що чоловіки повинні бути сильними, маскулінні, обов’язково старші за віком у парі, а жінки – слабкими. Мені здавалося, це все повинно було залишитися в XVIII столітті, але ні, – зазначає психолог.

За його словами, за останні сім-вісім років ситуація почала змінюватися.

– Молода дівчина за кермом уже не викликає сороміцьких коментарів. Усе більше жінок займають керівні посади і в бізнесі, і в армії. Жінки в парі можуть заробляти більше, і це не означає, що в неї чоловік тепер підкаблучник. А поганий чоловік не обов’язково поганий батько. Але рухатися нам ще є куди. Ми тільки на початку шляху, – підкреслює Андрій Козінчук.

Зараз дивляться

Психолог переконаний, що стереотипи створюють для людей рамки, через які нам доводить проживати не власне, а нав’язане кимось життя. Людина повинна бути вільною у своєму виборі.

– Є в нашому суспільстві популярні стереотипи: чоловіки не плачуть, чоловік повинен вміти все робити руками, професію обирати правильну, чоловічу. А йому чотири роки і він каже: я танцювати хочу. І йому всі такі: ти що?! І він починає стримувати свої емоції, свої бажання, а тут ще і плакати не можна, – розповідає спеціаліст.

Козінчук пояснює, що емоції – це не лише зовнішній прояв, це насамперед викид гормонів. Людина може стримати емоції, але не гормони, які з часом будуть просто накопичуватися.

– І починаються такі штуки як тривожність, депресія без будь-яких причин. І ходять такі мужні чоловіки без емоцій, не можуть проявити себе, а потім хворіють і помирають раніше. Тому що чоловік повинен звертатися до лікаря тільки тоді, коли спис у грудях заважає йому спати, – зазначає психолог.

Робота з ветеранами АТО

За словами спеціаліста, найчастіше до нього звертаються ветерани із запитом, що їх ніхто не розуміє. У людей після повернення з війни змінюється поняття родини.

– Що таке сім’я? Юристи вам дадуть відповідь, що це штамп у паспорті. А психологи скажуть: це місце, де тобі безпечно й де ти себе ідентифікуєш. Спочатку в людини була одна сім’я, де вона була собою, ходила у квартирі в труселях і їй було безпечно. І тут вона потрапила на війну. Поруч – незнайомі люди, але, завдяки їм, вона виживає. Поруч із ними вона починає відчувати безпеку і свою нову ідентифікацію. Психологічно вони стають новою сім’єю. І після повернення додому виникає дискоммунікація, – розповідає Андрій Козінчук.

У такі моменти важливо, аби людина розуміла: ти маєш право на те, щоб тобі було погано. Ти маєш право звернутися по допомогу.

– На щастя, сьогодні є ветеранські організації, куди можна прийти не тільки за професійною підтримкою, а й щоб опинитися в колі таких самих як ти. І разом із ними справлятися зі своєю проблемою без агресії й алкоголю. Це, до речі, важливо не тільки для ветеранів, а для всіх нас – мати своє коло, де тебе добре розуміють, – підкреслює психолог.

#Сильний

Телеканал СТБ у партнерстві з відділом сталого розвитку StarLightMedia проводять кампанію проти гендерно зумовлених стереотипів. У центрі проекту #Сильний відверта розмова про ідеального чоловіка нового часу. Кампанія стартувала 17 лютого.

Її героями стали Ектор Хіменес-Браво, Григорій Решетник, ведучий проєкту Один за всіх Сергій Костира; бізнесмен і продюсер гурту TVORCHI Петро Заставний; блогер і підприємець Ваня Кришталь; актор Тарас Цимбалюк; Холостяк-2021 Михайло Заливако, Микита Добринін, психолог Андрій Козінчук, шоумен Олександр Еллерт, бізнесмен Олексій Тригубенко, ведучий Андрій Рибак, ветеран війни Сергій Панков, поліцейський Сергій Багаліка.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Підтримати Факти ICTV
Знайшли помилку в тексті?
Помилка