В межах місяця обізнаності про посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) у Києві відбудеться серія просвітницьких і мистецьких заходів.
Серед них головною артподією стане виставка Exit української мисткині польського походження Алли Ронікіер. Експозиція відкриється 5 червня о 17:00 у Музеї історії Києва та діятиме до 16 червня.
Цьогоріч місяць обізнаності про ПТСР проходить під слоганом Not all wounds are visible (Не всі рани можна побачити).

Робота Алли Ронікіер
Виставка Exit Алли Ронікіер – що побачать відвідувачі
Експозиція складається з серії робіт художниці, у яких вона передбачила сучасні події в Україні за кілька років до повномасштабного вторгнення.
– Немов би якась сила змусила взяти мастихін і, вдаючись до нових засобів вираження, крок за кроком, створювати оповідання, де кожна ілюстрація була схожа на стоп-кадр фільму, ідеєю якого стала філософія темряви людської душі під впливом катастрофи, – розповіла історію написання картин Алла Ронікіер.

Робота Алли Ронікіер
За словами кураторки виставки Тетяни Костенко, мистецтво є універсальною мовою, що може показати невидимі рани душі та буде зрозуміла всім людям на емоційному рівні.
– Образотворче мистецтво є ефективним засобом візуалізації та передачі складних переживань, пов’язаних із ПТСР – страх, тривога, відчай або гнів, безвихідь. Воно надає можливість як для особистої терапії, так і для підвищення обізнаності та розуміння у суспільстві й нагадуванням про необхідність підтримки людей з ПТСР. Адже з цією проблемою ми будемо жити ще довго та маємо як говорити про це, так і діяти, і через мистецтво, зокрема, – акцентувала кураторка.
Хто така Алла Ронікіер
Мисткиня народилася у 1961 році, за фахом інженер-конструктор. До березня 2022 року жила та працювала у Білій Церкві, там же відкрила художню галерею Art Gallery Ronikier.
Понад 25 років Алла Ронікіер брала активну участь у різних артпроєктах в Україні та за кордоном. Її картини представлені у музеях, галереях та приватних колекціях України, США, Франції, Швейцарії, Німеччини, Ізраїлю, Фінляндії, Естонії, Іспанії, Польщі, Литви та Латвії.
На початку повномасштабної війни художниця вирішила переїхати до Польщі, що є країною її предків.

Алла Ронікіер – художниця
– Залишаючи Україну, я була впевнена, що зможу допомагати навіть на відстані, бо серцем залишилася з нею. Вже за три місяці відбулася моя перша виставка в Островець-Свєнтокшиському, а за нею – друга. Потім виставка в Гдині. Восени – в Парижі та Біарріці. Я взяла участь в аукціоні у місті Кельце. Всі кошти, отримані від продажу картин, були передані на допомогу ЗСУ. У 2023 році брала участь у благодійному аукціоні на підтримку Україні у Швейцарії, – зазначила мисткиня.
Алла Ронікіер поділилася, що пережила потрясіння, коли дізналася про злочини окупантів у Бучі, Ірпені, Бородянці, Макарові, а потім в Ізюмі та інших містах. Ці емоції лягли в основу робіт, на які ще чекає презентація.
– Але життя триває. Я впевнена, що довгоочікувана перемога станеться з нашою країною. Як і впевнена в тому, що повернувшись в Україну, мені є, що їй сказати, – переконана авторка.
Фото: Алла Ронікіер