За останні 100 років приблизно на один градус зросла середня температура Землі. Це призводить до негативних наслідків — танення льодовиків, збільшення спекотних днів, сильних ураганів тощо. З часом ситуація може ще більше погіршитися.
Якщо нічого не робити, то до 2055 року температура може зрости ще на 2 °C, а це цілком серйозна загроза. Тож діяти потрібно негайно.
Запобігти кліматичній кризі допоможе зелена енергетика. Під цим поняттям розуміють відновлювальні джерела енергії, які є невичерпними у природі. Зелена енергетика не виробляє ані вуглекислого газу, ані інших шкідливих газів.
Світ все активніше переходить на зелену енергетику. До найпоширенішої можна віднести сонячну енергетику. Це сонячні батареї та сонячні теплові електростанції.
Люди, які вирішили перейти на зелену енергетику, мають знати, як підключити сонячну панель та що для цього потрібно — читайте детальніше в матеріалі Фактів ICTV.
Що таке сонячні панелі
Сонячні панелі — ефективне та екологічно безпечне рішення для вироблення електроенергії. Залежно від кількості, вони можуть використовуватись для забезпечення електроенергією житлових будинків, підприємств та навіть невеликих міст.
Серед найпоширеніших сонячних панелей можна виділити:
- монокристалічні — мають найвищий коефіцієнт перетворення сонячної енергії в електроенергію, але дуже дорогі;
- полікристалічні — мають нижчий ККД порівняно з монокристалічними;
- аморфні — найбільш економічні тонкоплівкові панелі, але менш ефективні, ніж попередні.
Сонячна електростанція складається з таких основних компонентів:
- кремнієві елементи — перетворюють сонячну енергію в електричну;
- акумулятор — накопичує електроенергію;
- контролер заряду — регулює заряд акумулятора;
- з’єднувальні проводи — з’єднують кремнієві елементи;
- кабель — з’єднує сонячну панель з іншими пристроями;
- інвертор — перетворює постійний струм, вироблений сонячними панелями, у змінний, який використовується в побутових приладах.
Встановити сонячні панелі можна на даху, зовнішній частині будівлі, на балконі або вікнах, на землі тощо.
Щоби забезпечити правильну роботу та високу ефективність сонячної панелі, її необхідно правильно підключити. Як правильно під’єднати сонячну панель — далі в матеріалі.

Фото: Рixabay
Як під’єднати сонячну панель
Сонячні панелі можна підключати різними способами. Методи з’єднання залежать від ваших потреб і можливостей. Розглянемо основні з них.
Послідовне підключення
З’єднання панелі поєднуються в один ланцюг, збільшуючи напругу. Тобто послідовне підключення — це коли батареї з’єднуються одна за іншою, як вагони в поїзді. Кінець однієї батареї з’єднується з початком наступної. Цей метод використовується для збільшення напруги.
Сонячні модулі монтуються послідовно, коли плюс одного з’єднується з мінусом іншого. Ампераж лишається без змін, проте показники напруги сумуються — I1=I2=I3; U=U1+U2+U3.
Це найлегший та високопродуктивний спосіб підключення. До мінусів можна віднести те, що якщо одна панель вийде з ладу, то це може привести до відключення всього стрингу.
Паралельне підключення
Таке підключення використовується для підвищення напруги із фіксацією потужності на одному рівні. Його можна порівняти з будівництвом залізничних колій, що прокладаються поряд, а не одна за іншою.
Сонячні батареї мають два полюси – позитивний (+) та негативний (—). Під час паралельного підключення сонячні панелі з’єднуються так — всі позитивні (+) полюси разом і всі негативні (—) полюси разом.
Перевага такого методу з’єднання полягає в тому, що система продовжує роботу, навіть якщо з ладу вийде якийсь фотомодуль.
Також можуть застосовуватись комбіновані методи з’єднання, але це буває рідко.
Якщо ви не знаєте чи сумніваєтесь, як правильно під’єднати сонячну панель, тоді краще звернутися до фахівців. Вони нададуть якісну консультацію та забезпечать ефективну роботу сонячної електростанції.
Як самостійно встановити сонячні панелі
Щоби встановити сонячні панелі, необхідно дотримуватись таких правил:
- Оберіть місце встановлення — віддавайте перевагу місцю з високою сонячною активністю та відсутністю тіней.
- Розрахуйте ефективність електричної станції за допомогою спеціальних програм.
- Зробіть проєктування схеми підключення з урахуванням кількості та потужностей панелей.
- Під час встановлення панелей врахуйте азимут та кут нахилу.
- Проводьте монтажні роботи лише за теплих та сухих погодних умов.
- Монтувати та вирівнювати сонячні панелі краще до поверхні землі, а не даху.
Якщо сонячні панелі встановлюються на землі, то попередньо необхідно здійснити монтаж спеціальних опор, стійок, каркасу.