Груші багаті на клітковину, тож покращують роботу кишківника. Також цей фрукт містить антиоксиданти, тому здатен зменшити запалення в організмі До того ж, як з’ясували вчені, рослина знижує ризик захворювання діабетом ІІ типу на 3%. Чимало, чи не так?
Однак, щоби ласувати корисними плодами, потрібно постаратися та не дати хворобам звести нанівець майбутній врожай. Груші часто вражає іржа. Чому вона з’являється на дереві та як її позбутися у домашніх умовах – читайте на Фактах ICTV поради експерта з рослин Олексія Колесника.
Що таке іржа на груші
Захворювання, яке відоме під назвою іржа, розвивається у груш внаслідок зараження дерев грибком Gymnosporangium sabinae. Характеризується появою на хвої, гілках або стовбурах хвойних дерев різнобарвних висипань, що схожі на іржу на металі. Ці висипання є спорами гриба, які розносяться вітром, водою або тваринами та заражають інші рослини.
– Іржа груші – це грибкове захворювання листя, плодів і пагонів, що провокуються грибом Gymnosporangium sabinae, – пояснює Олексій Колесник.
Основну частину часу, зокрема й у зимовий період, грибок паразитує на ялівці. Навесні його спори розносяться скрізь, заражаючи грушеві сади.

Фото: Pixabay
Першими ознаками появи іржі на груші є округлі жовто-оранжеві плями на листках після цвітіння плодового дерева. Зазвичай це відбувається у другій половині квітня.
– Першими ознаками іржі будуть жовті або помаранчеві плями, які з часом збільшуються та стають бурими, – розповідає наш постійний експерт із рослин Олексій Колесник.
Згодом хвороба вражає черешки, а в роки епідемій – пагони і плоди. У липні поява іржі стає помітною на більшості листя.
Наслідком іржі на груші стає уповільнення її росту та загальна вразливість до інших хвороб. Через це сильно страждає і врожай плодових дерев – він стає удвічі меншим, а інколи груша й зовсім припиняє родити.
Чому іржа з’являється на груші
Патогенний грибок Gymnosporangium sabinae переходить на грушу з ялівця козацького.
– Груша для цього гриба – лише проміжна рослина-хазяїн. А розповсюджується він, перезимувавши на ялівці, найкраще розвиваючись за високої вологості й температури близько 20°C, – говорить Олексій Колесник.
Загалом груша є проміжною ланкою для іржі. Спори, які з’являються на плодовому дереві, потім повторно заражають ялівець. Так і відбувається своєрідний “колообіг” іржі у природі.
Іржа на груші: чим лікувати та коли обробляти
Попри розповсюджену думку, що іржа не завдає шкоди груші, насправді вона сповільнює ріст і зменшує врожай аж на половину. Тож є сенс попіклуватися про дерево й обробити іржу на груші.
Перші маніпуляції варто проводити на початку весни, коли ще не розпустилися бруньки, тими препаратами, що містять у своєму складі мідь.
Найбільший ефект у боротьбі з іржею демонструють препарати Топаз, Абіга-Пік, Бактофіт, Фітоспорін, Споромакс В, Скор, Тіовіт Джет та одновідсоткова бордоська суміш. Але однієї обробки рослин фунгіцидом для знищення інфекції буде недостатньо, тож доведеться через один-два тижні після першого обприскування провести його повторно.
– На початку весни, до розпускання бруньок, потрібно провести обробки препаратами, що містять у своєму складі мідь та до перших ознак хвороби рекомендую провести обробки препаратом Скор. Тіовіт Джет можна застосовувати під час або після закінчення цвітіння, – розповів наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Іржу на груші можна лікувати й народними засобами, зокрема різними настоями. Як їх приготувати – поговоримо далі.
- Суміш із деревної золи
Візьміть 1 кг деревної золи та залийте 20 л води. Далі дайте настоятися розчину дві доби. Після цього потрібно процідити й обробити ним дерево від іржі.
- Содовий розчин з милом
Обробляють іржу на груші й содовим розчином з милом. Для цього беруть 5-6 столових ложок соди та заливають 10 л води. Після цього додають 50 г натертого господарського мила.

Фото: pixabay
Далі содовий розчин з милом для обробки груші від іржі перемішують і дають настоятися протягом 30 хвилин.
- Настій деревної золи з господарським милом
Іржу на груші лікують і деревною золою з господарським милом. Щоби приготувати рятівну суміш, беруть 3 кг деревної золи та розчиняють у відрі води. Після цього доводять суміш до кипіння і проварюють 30 хвилин. Далі потрібно обов’язково охолодити та процідити настій і додати половину шматка натертого господарського мила. Фінальним етапом приготування розчину є розведення суміші водою у пропорції 1:5.
Цими відварами можна обприскувати дерева кожні 10 днів. Проводьте маніпуляції після цвітіння раз на тиждень – трьох обробок буде достатньо.
Як запобігти появі іржі на груші
Однак краще не лікувати, а доглядати за грушею так, аби іржа не турбувала плодове дерево. Для цього потрібно регулярно проводити профілактичні обробки. Найкращим засобом вважається бордоська рідина. Це фунгіцид, який одержують шляхом змішування мідного купоросу та негашеного вапна.
Для приготування розчину візьміть 300 г мідного купоросу та розчиніть у 1-2 л гарячої води. В іншій ємності в 2-3 л холодної води розведіть 300-400 г вапна. Потім кожен розчин доведіть до об’єму 5 л, додавши холодну воду.
Після цього процідіть вапняну суміш і повільно, помішуючи, влийте до нього розчин купоросу. Отриманою сумішшю варто проводити обробки ранньою весною, перед тим як розпустяться бруньки. Частота маніпуляцій не повинна перевищувати двох разів.
Крім того, щоб не лікувати грушу від іржі, варто час від часу вдаватися до санітарних обрізок дерева та прибирати уражені частини рослин.
– Регулярно проводьте санітарні обрізки, збирайте та знищуйте уражені частини рослин – це допоможе запобігти поширенню спор. Не садіть поруч із грушами ялівці, які є основними господарями для гриба-збудника іржі, – говорить наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
До речі, іржа вражає не лише груші, а й інші рослини, наприклад, троянди. Раніше Факти ICTV писали, як убезпечити королеву квітів та чим обробляти для лікування й профілактики іржі.