Віруюча людина має молитися не лише за себе, а й за своїх близьких – живих та померлих. Віруючі люди кажуть, що молитва полегшує тугу за рідними, що пішли з життя. За канонами православ’я вважається, що про душу померлої людини потрібно молитися 40 днів після її смерті, доки вона не покине землю і не увійде до Царства Небесного.
Для поминання померлих проводять спеціальні заупокійні церковні служби – панахиди чи літії. Про те, коли потрібно замовляти панахиду і чи всіх померлих можна згадувати в церкві, читайте далі в матеріалі.
Коли потрібно замовляти панахиду за покійним – правила
Під час панахиди всі присутні в єдиній молитві просять у Бога, щоб він пробачив покійному його гріхи, вчинені за життя, і упокоїв його душу. За церковними канонами такі богослужіння проводять у особливі дні:
- у день смерті чи похорону;
- на дев’яту добу від дня смерті;
- у сороковий день після смерті;
- на річницю смерті;
- у день народження чи іменини померлого.
Проводяться панахиди не лише в церкві, а й на цвинтарі чи вдома. Причому коротку панахиду (літію) може провести будь-яка хрещена людина, якщо немає можливості запросити священника.
Під час служби всі присутні тримають у руках запалені свічки, які символізують віру в Царство Небесне та безсмертя душі.
Поминати померлого можна будь-якого дня, якщо у когось виникає таке бажання. Церква лише заохочує молитви за душі померлих.
Але в церковному календарі є й спеціальні дні, коли служать великі панахиди, і кожен може подати до храму записку з ім’ям свого померлого родича, щоб під час служби його згадав священник.
Дні проведення загальних панахид:
- м’ясопустна батьківська субота – за вісім днів до початку Великого посту;
- вселенські батьківські суботи – на 2, 3 та 4-му тижні Великого посту;
- троїцька батьківська субота – напередодні дня Святої Трійці, дев’ятого дня після Вознесіння;
- димитрієвська батьківська субота – у суботу, що передує дню пам’яті великомученика Димитрія Солунського (8 листопада за новим стилем);
- вшанування загиблих воїнів – у день Усікнення глави Іоанна Предтечі (11 вересня за новим стилем);
- недільна панахида – служать після Літургії.
Найбільша та урочиста панахида проходить у Радоницю – у вівторок, через дев’ять днів після Великодня.
Для кого з померлих не можна замовляти панахиду
Замовити панахиду можна не лише за померлим родичем, а й за будь-якою людиною, яка була хрещена у православній традиції.
Існує кілька правил, які забороняють замовляти богослужіння для деяких померлих людей. Панахиду не служать:
- за католиками та іншими іновірцями – їх слід згадувати за звичаями їхньої віри;
- за нехрещеними людьми, які не визнавали Бога за життя;
- за немовлятами, що померли нехрещеними – за них моляться вдома святому мученикові Уару;
- за самогубцями (виняток – душевнохворі люди або доведені до самогубства знущаннями, у таких випадках потрібен дозвіл правлячого архієрея).