Як греко-католики відзначають Великдень: традиції та особливості свята

Як греко-католики відзначають Великдень: традиції та особливості свята
Джерело: Depositphotos

Великдень – одне з найважливіших свят у християнській релігії. Воскресіння Ісуса Христа – важлива подія біблійної історії, яку шанують православна й католицька церкви. Великдень символізує жертву сина Господнього за гріхи людства.

Факти ICTV дізнавалися, як і коли святкують Великдень 2024 греко-католики та яких традицій свята вони дотримуються.

Греко-католицький Великдень 2024: дата

Підготування до свята Великодня починаються за сім тижнів, з початком Великого посту. Це один із найдовших постів християн, що закликає утриматися від їжі тваринного походження.

Зараз дивляться

Піст є найдовшим і найважливішим у церковному календарі. У цей період варто відмовитися від їжі тваринного походження та очиститися духовно.

У християн східного обряду Великий піст 2024 року триватиме з 18 березня до 4 травня, у християн західного обряду він розпочнеться раніше – з 14 лютого до 30 березня.

У 2024 році перехід Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на нові календарі жодним чином не позначиться на даті Великодня.

Християни західного обряду (католики) святкуватимуть його 31 березня. Християни східного обряду (православні та греко-католики) – 5 травня.

Християни західного обряду (католики) святкують Великдень на тиждень раніше, ніж православні та греко-католики. Але 2024 року ця різниця буде більшою за місяць. Річ у тім, що для обчислення дати Великодня за григоріанським і юліанським календарем використовують різну Пасхалію. Принцип обчислення для всіх календарів однаковий, оскільки враховуються сонячні та місячні календарі, якщо говорити спрощено.

За юліанським і новоюліанським календарями Великдень може відзначатися в період з 4 квітня по 8 травня. Різниця між датами Великодня за східною і західною традиціями зумовлена різницею в даті церковних місяців і різницею між сонячними календарями.

Греко-католицька церква – одна з гілок християнства, що має свої особливості та традиції, які базуються на східних християнських традиціях.

Греко-католицька віра відрізняється від інших гілок християнства, що базуються на західних християнських традиціях (Римо-католицька або протестантські церкви).

Ба більше, Греко-католицька церква дотримується власних традицій та обрядів, які базуються на східних ритуалах, наприклад, використання ікон, церковного співу чи молитовних форм.

Традиції святкування греко-католицького Великодня

Греко-католицький Великдень 2024: дата, традиції та заборони свята Фото 1

Фото: Pixabay

Греко-католики, як і більшість християнських церков, відзначають Великдень як свято воскресіння Ісуса Христа. Оскільки греко-католики належать до східного обряду, їхні традиції відрізняються від тих, яких дотримуються західні християни.

У Велику суботу (напередодні Великодня) греко-католики зазвичай святкують Літургію Пресвятої Вечері. Там віряни освячують свічки та писанки, що символізують Христове воскресіння й перемогу над смертю.

У ніч на Великдень, яку називають Святою Ніччю, відбувається урочиста Божественна літургія, де греко-католики святкують воскресіння Христа.

Після літургії греко-католики зазвичай йдуть додому, де накривають смачний святковий обід. Святковий прийом їжі зазвичай складається з м’яса, овочів та солодощів. Також деякі греко-католики додають до святкових страв хліб, який печуть зі здобного тіста, щоб нагадати про те, що Христос є хлібом життя.

На Великдень греко-католики обмінюються вітаннями та подарунками. Наприклад, можуть дарувати один одному освячені страви, паски чи яйця. Їжу дарують і тим, хто був відсутній на літургії.

За традицією, греко-католики зберігають вдома освячені писанки. Вони вірять, що ці писанки є символом перемоги Христа над смертю.

До головних традицій греко-католицького Великодня належать:

  1. Візит до церкви – більшість вірян відвідують церкву на Великдень. Там вони моляться, співають і читають Святе Письмо. Також можуть сповідатися.
  2. Писанки – це один із головних символів Великодня у греко-католиків. Вони розфарбовують яйця в різні кольори та розміщують на них різноманітні візерунки й символи, щоб передати свої побажання та благословення.
  3. Більшість греко-католиків на Великдень готують святковий обід, який містить різні страви з м’яса, риби, овочів та фруктів.
  4. Так само, як і православні християни, греко-католики освячують у церкві їжу.
  5. У деяких греко-католиків на Великдень є традиція дарувати один одному подарунки. Зазвичай це яйця, паски тощо.
  6. Родинні зібрання: зазвичай греко-католики на Великдень проводять час разом із родиною та друзями.

Чого не можна робити на греко-католицький Великдень

Великдень є одним з найважливіших свят для греко-католицької церкви. Тому віряни завжди дотримуються своїх традицій, заборон і обмежень свята.

Ці обмеження можуть варіюватися залежно від місцевих традицій і звичаїв, однак є кілька загальних обмежень на греко-католицький Великдень:

  • Під час Великодня греко-католики уникають розважальних закладів (кінотеатрів, барів чи клубів). Замість цього вони проводять час із родиною та друзями, обговорюючи релігійні теми та дотримуючись традицій.
  • Після завершення Великого посту греко-католики накривають на Великдень святкові столи. Проте віряни суворо дотримуються міри та уникають переїдання.
  • На Великдень греко-католики намагаються не використовувати техніку: телефони чи комп’ютери. Вони вважають, що цей день потрібно проводити у спокійній атмосфері, не відволікаючись на зайві речі.
  • Греко-католики уникають місць, де проводяться політичні дебати або інші дискусії, що можуть викликати суперечки. Вони вважають, що Великдень – час для миру та спокою, тому не можна псувати цю атмосферу.
  • Також на свято заборонено прибирати та займатися фізичною роботою.
  • На Великдень греко-католики не допускають поганих думок і не лихословлять. У цей світлий день потрібно думати про Господа Бога.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Знайшли помилку в тексті?
Помилка