Свято Івана Купала припадає у ніч з 6 на 7 липня. Цей день вважається одним із найзагадковіших свят.
Згідно з повір’ям у цю містичню ніч з’єднуються всі 4 божественні стихії: Земля, Вода, Вогонь і Повітря.
Івана Купала має дохристиянське коріння. Раніше його святкували у період з 20 по 22 червня. У цей день язичники поклонялися богам.
Після того, як християнство витіснило язичництво, свято приурочили до дня народження святого Іоанна Предтечі або Іоанна Хрестителя.
Читайте: 5 способів ворожіння на Івана Купала
Спочатку його святкували 24 червня на третій день після літнього сонцестояння. Однак після переходу на новий стиль календаря, його почали відзначати 7 липня.
На Івана Купала дівчата традиційно ворожать, плетуть вінки та йдуть купатися.
Наші предки вірили, якщо в цей день піде дощ, то літо буде спекотним.
Вважається, що 6 липня ввечері потрібно обов’язково прийти до води, але купатись не можна.
Лише 7 липня можна було заходити до водойми, адже у цей день вода очищена від нечисті, яка може потягнути людину на дно. Також вода на Івана Купала змиває усі захворювання та зміцнює імунітет.
Окрім того, у ніч на це свято знахарки збирали трави, оскільки вірили, що вони набувають цілющої сили.
У купальську ніч прийнято ворожити на судженого. Для цього ворожіння використовували спеціальні квіти – богатки. Ще одна традиція – стрибки через багаття. Вважалося, якщо пара, перестрибуючи через вогонь, триматиметься за руки, вони будуть разом, якщо ні – пара скоро розлучиться.
Також українці вірили, що на Івана Купала не можна нічого віддавати, продавати та позичати, інакше родина може збідніти.