Ненависть зникне, а диктатори помруть: Зеленський відкрив Каннський кінофестиваль

Ненависть зникне, а диктатори помруть: Зеленський відкрив Каннський кінофестиваль
Джерело: Getty Images

Президент України Володимир Зеленський виступив на церемонії відкриття Каннського кінофестивалю.

Своє звернення Зеленський почав зі згадки про те, як зароджувався кінематограф. Також він зауважив, що найстрашніші диктатори ХХ століття любили кіно.

Зараз дивляться

– Але з того, що залишилось після них, найважливіше – це моторошні документальні кадри кінохроніки. А також фільми, якими було кинуто виклик цим диктаторам, – заявив український президент.

Він згадав, що 1 вересня 1939 року в Каннах мав розпочатись перший фестиваль, проте тоді розпочалася Друга світова війна.

– Шість років кіно було на фронтах цієї війни разом з усім людством. Шість років кіно боролося – і за свободу, і також, на жаль, на користь диктатурі. Тепер, повертаючись до того кіно, ми можемо побачити, як свобода рухалась до перемоги. І як, зрештою, вона не дозволила диктаторам захопити серця людей, – додав Володимир Зеленський.

Потім український лідер звернувся до стрічки Чарлі Чапліна Великий диктатор, яка стала першою повністю звуковою картиною у творчості актора.

Великий диктатор – фільм, який іронізує над нацистською Німеччиною та її лідером Адольфом Гітлером. Цікаво, що тоді офіційно США та Німеччина перебували у мирних стосунках, тому картина здійняла чималий політичний галас.

– Великий диктатор Чарлі Чапліна не знищив тоді реального диктатора. Але завдяки йому кінематограф перестав бути німим. Німим в усіх сенсах цього слова. Кіно говорило, і це був голос майбутньої перемоги свободи, – заявив Зеленський.

Також він навів цитату з цього фільму: Людська ненависть мине, і диктатори помруть, і влада, яку вони забрали у людей, повернеться до людей. І доки люди вмирають, свобода ніколи не загине.

– З того часу – з тих слів героя Чапліна – людство зняло чимало прекрасних кінокартин. Здавалося, що всі вже зрозуміли, що підкорювати людей можна прекрасним, збираючи їх біля екранів, а не потворним – збираючи їх у бомбосховищах, – заявив президент України.

У такий спосіб він провів паралель між подіями Другої світової війни та повномасштабним вторгненням РФ у нашу країну.

– Здавалося, що всі вже думали, що хорор у вигляді повномасштабної війни, яка може охопити увесь континент, більше не матиме продовження. Але знов, як і тоді, є диктатор. Знов, як і тоді, є війна за свободу. Знов, як і тоді, потрібно, щоб кіно не було німим, – зазначив Зеленський.

Потім український лідер процитував ще одну картину Апокаліпсис сьогодні від режисера Френсіса Копполи: Чуєш? Напалм, синку! Цей запах ні з чим не сплутаєш. Люблю запах напалму ранком.

Далі він розповідав гостям фестивалю про ті жахи, які щодня українці переживають останні три місяці.

Зеленський наголосив, що нині в Європі триває найстрашніша війна з часів Другої світової.

– Наші міста зруйновані не віртуальною графікою. Багато українців стали Гвідо і намагаються пояснити дітям, чому доводиться ховатися у підвалі. Багато українців стали такими, як Альдо Рейн (герой фільму Безславні виродки. – Ред.). Земля нашої країни вже розполосована тисячами окопів, – зазначив президент України.

Він додав, що українці продовжують битися, бо у нас немає альтернативи.

– Але мають прозвучати слова, як у 1940-му. Прозвучати з усіх екранів вільного світу. Потрібен новий Чаплін, який доведе і зараз, що кінематограф перестав бути німим. Нарешті ми маємо перемогти у цій битві. І нам потрібне кіно, яке забезпечить саме такий фінал. Щоб кожен голос був на боці свободи. І, як це і бачилось завжди, передусім – голос кіно, – наголосив Володимир Зеленський.

До речі, в рамках 75-го Каннського кінофестивалю покажуть документальний фільм Маріуполіс 2 литовського режисера Мантаса Кведаравічюса, убитого російськими окупантами.

Раніше Зеленський виступав на церемонії Греммі в Лас-Вегасі.

– Наші музиканти носять бронежилети замість смокінгів. Вони співають для поранених у госпіталях, – заявив тоді український президент.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Loading...
Підтримати Факти ICTV
Знайшли помилку в тексті?
Помилка