Проганяємо зимові свята: історія та традиції Різдвяного дня або Пів Івана

Микола Олефіренко редактор розділу Lifestyle
Кутья

Різдвяний день, чи, як його ще називають, Пів Івана українці щороку відзначають 21 січня. Ця дата ознаменовує кінець зимових свят – багато українців повертаються до буднів, повертаючись до нормального робочого темпу.

Свято отримало таку назву не просто – воно припадає наступного дня після Іоанна Хрестителя, 20 січня.

А Різдвяним днем називається тому, що свято відзначають за два тижні після Різдва Христового. Є й інші версії назви цієї церковної дати – Виряджання, або Вигнання свят. Сезон зимових свят уже позаду – лише на кінець лютого заплановано Масляну.

21 січня також вшановують пам’ять Григорія Чудотворця – ченця Києво-Печерського монастиря, який зцілював хворих. Він присвятив своє життя вченню вірян, і запевняв, що сутність Божества є однорідною, і усвідомити це нам не дано.

Традиції Різдвяного дня

Цього дня жінки заносили в будинок ткацькі інструменти, щоб дідько не поплутав пряжі. Вони також ходили будинками, щоб нагадати про необхідність прогнати свята цього дня.

Для чоловіків також є традиції – гречану солому було заведено розносити додому. Також заведено збиратися за пишним столом. За допомогою тостів потрібно вміло проганяти свята.

Слідом за святом має піти й кутя – треба бити палицями у фасад будинку та вигукувати Іди, кутя, з кута, а компот – на базар.

У Різдвяний день доїдали святкові страви та утримувалися від виконання господарських робіт. Можна було лише годувати тварин.

Великим гріхом вважалося, коли на Пів Івана жінки прали, прибирали в будинку чи шили.

З завершенням різдвяних свят пов’язаний і перший після Хрещення понеділок, який також називали Різдвяним, або Святим.

Прикмети на Різдвяний день

  • Наші пращури помітили, якщо у цей день погода буде непогожою, то й осінь буде такою.
  • якщо біля місяця або сонця з’являлися райдужні кола — чекай різкого погіршення погоди;
  • з самого ранку дерева вкриті інеєм – чекайте щедрого врожаю влітку та восени.

Січень вже майже позаду – саме час дізнатися, що підготує нам лютий. Останній місяць зими принесе багато свят, у тому числі церковних. Наприклад, на останній тиждень лютого припадає Масляна. Ознайомитися з повним календарем свят лютого 2023 року можна на Фактах ICTV.