Старий Новий рік багато українців відзначають донині. Він припадає на ніч із 13 на 14 січня. Але багато хто і не здогадується, звідки взялося це свято й де його ще відзначають.
Як з’явився Старий Новий рік
Старий Новий рік з’явився через зміну літочислення. Саме на цей день припадав Новий рік за юліанським календарем (старим стилем).
У 1918 році більшовики запровадили на території колишньої Російської імперії григоріанський календар, тож дати змістилися на 13 днів і “свята” стало два.
Вперше Старий Новий рік відзначили у 1919 році, тож ця традиція живе вже понад 100 років.
В Україні Старий Новий рік не є офіційним святом, проте залишається одним ыз улюблених. Річ у тім, що до переходу на новий церковний календар воно збігалося зі Щедрим вечором. Цей день супроводжувався гуляннями та ворожінням.
Які країни святкують Старий Новий рік
Старий Новий рік також вшановують у Сербії, Македонії, Косово, Боснії та Герцеговині, а також у Чорногорії, де церква використовує юліанський календар.
В Уельсі є свій аналог Старого Нового року – фестиваль Хен Галан. Свято символізує початок Нового року за юліанським календарем. Цього дня діти ходять по хатах та отримують подарунки.
У Швейцарії Старий Новий рік зветься Днем святого Сильвестра. Згідно з легендою, Папа римський Сильвестр I урятував світ від біблійної катастрофи. З настанням 1000 року з ув’язнення повинен був вирватися морський змій Левіафан, але святий зміг цьому запобігти. Цього дня католики моляться йому, а також вбираються у святкові маскарадні костюми.
Відзначають Старий Новий рік і у Північній Африці. Роблять це бербери. Але для них це справжній Новий рік за берберським календарем – аналог юліанського. Свято випадає на 12 січня.