Історія та традиції: що потрібно знати про свято Воздвиження Хреста Господнього 2024

Каріна Зуєва випускова редакторка Lifestyle
Воздвижение Креста Господня 2023

Фото: depositphotos

Згідно з новоюліанським календарем, віряни 14 вересня відзначають велике релігійне свято Воздвиження Хреста Господнього. За старим стилем його святкували 27 вересня.

Саме час згадати про головні аспекти свята, історії, суть та традиції, яких заведено дотримуватися цього дня.

Історія свята Воздвиження Хреста Господнього

У 326 році на горі Голгофі в Єрусалимі знайшли три хрести. Виявилося, що на одному з них розіп’яли Ісуса. Знахідку вдалося зробити завдяки імператриці Олені, яка вирушила на пошуки святинь.

Щоби з’ясувати, на якому хресті помер Ісус, знахідки почергово прикладали до хворої жінки. Один із хрестів зміг її зцілити. На місці виявлення вирішили збудувати храм, в якому зберігалася одна з частин хреста.

Храм посвятили за участі єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Після цього встановили Воздвиження Хреста Господнього – на цю подію зібралося безліч священників і вірян.

Традиції свята Воздвиження Хреста Господнього

Як і в будь-яке інше церковне свято, у цьому також знайшлося місце для традицій – їх передають через покоління, а тому багато з них збереглися досі.

Свято починається з богослужінь – віряни ходять до церкви рано вранці, де моляться до ікони Животворного Хреста. Можна попросити добробуту, захисту від нечисті, а також щастя в родині.

Звичайно, можна зібратися за вечірнім столом всією сім’єю, але раціон має бути обмеженим.

Заборони свята Воздвиження Хреста Господнього

  • Заборонено їсти дуже багато продуктів. Цього дня краще відмовитися від величезної кількості різних страв.
  • Заборонено лаятися, думати про погане, сварити з близькими та бажати комусь поганого.
  • Не можна вирушати у подорож, ходити у гості та гуляти лісом. В останні дні вересня змії насолоджуються теплими променями сонця і можуть негативно сприйняти візит непроханих гостей.

Нагадаємо, з 1 вересня ПЦУ перейшла на новоюліанський календар. Парафіям, які ще не готові до переходу на новий стиль, дозволили жити за старим до 2025 року.

Вересень вже добіг своєї середини, тому час починати планувати свій час на жовтень. Другий місяць осені порадує українців величезною кількістю свят. Ознайомитися з календарем свят на жовтень 2024 можна на Фактах ICTV.