Піст і дідух на столі: історія та традиції хрещенського святвечора

Микола Олефіренко редактор розділу Lifestyle
Водохреща 2025

Фото: pexels

Хрещення Господнє – одне з найважливіших свят для православних. В Україні воно відзначається 6 січня і закриває цикл різдвяних свят. Однак перед ним ідуть Водохресний Святвечір – як і в будь-яку іншу важливу церковну дату, він багатий на історію виникнення і традиції, які передаються з року в рік.

Life. Факти ICTV детально розкажуть про історію та традиції водохресного святвечора.

Історія водохресного святвечора

Згідно з писаннями Євангелія, Іоанн Хреститель закликав людей хреститися в річці Йордан, щоб сповідатися у своїх гріхах. І хоча Ісусу не потрібно було брати участь в обряді, він захотів цього сам. Відтоді традицію називають священною.

Коли Спаситель вийшов із води, небо відкрилося над ним, потім він почув голос Отця Бога, який назвав Ісуса своїм сином, і Святий Дух з’явився у вигляді голуба.

Водохресний святвечір – традиції

Традиційно, 5 січня віряни дотримуються посту – весь день не можна їсти, а ось на вечір готували пісні страви. До їхнього списку входять вареники з капустою, смажена риба, гречка, кутя, а також узвар із сухофруктів.

Так, напередодні Водохреща багато хто ставить у кут столу дідуха – це українська прикраса зі снопа пшениці. Він символізує дух опікунства та покровителя.

Після свята частину залишали на насіння на посів, а решту – давали худобі.

Як купалися в ополонці у Водохресну ніч

Освячення води – одна з головних традицій Хрещення Господнього. Вода вважається священною і має особливі властивості. Вважається, що вона допоможе вилікуватися від хвороб, захистити оселю від нечисті та вберегти худобу.

Купання в ополонці – одна з найпопулярніших традицій цього дня. У багатьох містах і селищах по всій країні священики освячують воду. Після закінчення церковної служби відбуваються урочисті ходи до ополонки, де люди купаються. Під час купання християнин хреститься і промовляє: В ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

Щоправда, влада Києва просить жителів столиці відмовитися від традиційних заходів на Водохреще.

Ворожіння на Водохреща

Існує народний звичай ворожити на Водохреща, що є пережитком язичницької культури. У церкві забороняють ворожити в цей період.

Вважається, що ввечері дівчина повинна піти додому сама. Якщо дорогою вона зустріне спочатку молодого і красивого чоловіка, велика ймовірність, що цього року вона вийде заміж. Якщо чоловік старий, то наступний рік доведеться бути однією.