Напередодні Київ відвідав американський інженер, публіцист і засновник Марсіанської спільноти Роберт Зубрін. Вчений зустрівся з українськими шанувальниками ідеї колонізації Червоної планети й розповів їм про найближчі космічні перспективи людства. Зубрін переконаний: нам під силу не лише долетіти до сусідньої планети для її дослідження, а й побудувати там перші позаземні колонії. А згодом американець вірить навіть у трансформацію планети – аби зробити Марс другим домом для людства поза межами Землі. Про те, як такий фантастичний сценарій можливо зробити реальністю, Роберт Зубрін розповів Фактам ICTV.
Фото надане HUB 4.0.
– За Вашим прогнозом, коли люди вперше полетять на Марс?
– Я сподіваюся, що перші люди на Марсі будуть уже за десять років – у 2020-их.
– Що людство має зробити, аби досягнути цієї мети? Які проблеми слід здолати?
– Головна проблема – дешевий вихід на орбіту. Саме цим нині й займається Ілон Маск та інші ентузіасти. Вважаю, що навіть, якщо SpaceХ Маска збанкрутує, його справу продовжать інші компанії. Тому що Маск задав хороший темп – космічна революція триватиме.
Крім того, нам знадобиться багато систем для підтримки життя перших колонізаторів Марса, компактних ядерних реакторів для доставки на планету, обладнання для виробництва ракетного палива на Марсі, дослідження планети, бурових установок… Постає чимало викликів, але вони здебільшого інженерного, а не наукового характеру. Саме тому я впевнений, що їх ми зможемо вирішити протягом наступного десятиліття й опинитися на Марсі до 2030-го.
– Чому для людства так важливо колонізувати Марс?
– Насамперед людям важливо дізнатися походження й можливе різноманіття життя у Всесвіті, закономірності його виникнення. Ранній Марс був дуже схожий на ранню Землю. Тож цікаво, чи було на планеті життя? Чи є воно зараз?
Окрім того, колонізація Марса – це виклик для землян. Ми, як цивілізація, потребуємо нового витка розвитку, росту, виходу на якісно новий рівень – міжпланетного виду. Це допоможе вирішити й проблеми на самій Землі. Адже марсіанська програма стимулюватиме всі країни світу до розвитку. Ми потребуватимемо сотні тисяч, навіть мільйони нових науковців, інженерів, пілотів, лікарів тощо. Усі ці виклики рухатимуть суспільство вперед!
– Скільки часу потрібно на колонізацію Марса?
– Гадаю, початкове дослідження планети займе десятиліття. Уже за 20 років людство збудує на Марсі свої перші колонії. А за 30 років, сподіваюся, на Червоній планеті зростатимуть перші покоління людей, народжені поза межами Землі. З’явиться нове суспільство! І це розділить історію людства на “до” і “після” колонізації іншої планети. Це стане точкою відліку. Можливо, за 500 років після колонізації Марса в Всесвіті буде одразу кілька цивілізацій людської раси й ми зможемо підкорювати не лише сусідні планети, а й інші галактики. Марс – це перший крок до становлення людства, як мультипланетного космічного виду. Але всі люди пам’ятатимуть перший крок на цьому шляху – політ із Землі на Марс.
Колись Марс був теплішим. І ми можемо знову зробити його таким. Свого часу життя змінило Землю. Тепер же людство може повторити це на іншій планеті… Марсіанським повітрям можна буде дихати.
– Але чи зможуть люди змінити атмосферу Марса й зробити його схожим на Землю?
– Так, це природа життя – трансформувати середовище. Наша Земля цьому – яскравий приклад. Життя разюче змінило Землю. Кисень в нашій атмосфері утворився в процесі – завдяки життєдіяльності рослин. Та сама історія й із ґрунтом – він утворився завдяки живим організмам. Цього всього не було на ранніх стадіях розвитку нашої рідної планети.
– Тобто в майбутньому люди зможуть жити на Марсі без скафандрів і дихати марсіанським повітрям?
– Так, одного дня це стане можливим. Це займе багато часу, але це можливо. Одного дня марсіанським повітрям можна буде дихати. Якщо людство зможе видобути з ґрунту достатньо вуглекислого газу й завдяки парниковому ефекту нагріти планету. Згодом буде змога розтопити марсіанську кригу й утворити ріки та моря, тоді там будуть формуватися хмари й падатимуть дощі, а це – чітка перспектива для озеленення планети й вироблення кисню. Це може зайняти сотні років, але це цілком можливо. Я вірю, що це станеться. І в цьому випадку люди стануть посланцями життя в нові світи.
Олексій Савіцький