Художні, історичні та військові: 10 найкращих музеїв України

Валентина Чорна редакторка розділу Стиль життя
музеймузей

Фото: Unsplash

Міжнародний День музеїв щорічно святкують 18 травня, а вперше його відзначили у 1977 році. Це свято покликане підвищувати обізнаність і відвідуваність музеїв, підкреслювати їхню значущість у формуванні культури суспільства.

З цієї нагоди Факти ICTV підготували добірку найкращих музеїв України, які варто відвідати вихідними.

Музей науки на ВДНГ

Це інтерактивний музей, де у доступній формі представлені основні наукові досягнення людства, їхні закони та взаємодія.

Тут можна спробувати поїздити на велосипеді з квадратними колесами, побачити двометрову голограму та величезний кристал. Також можна доторкнутися до моделі головного мозку й органів людини, дізнатися про будову організму.

Адреса: проспект Академіка Глушкова, павільйон №23, Київ.

Ціна: вхідний квиток коштує 200 грн, шкільний квиток – 150 грн (від 10 дітей + 1 дорослий супроводу безкоштовно).

Національний науково-природничий музей НАН України

Науково-природничий музей розташований у старовинному будинку у стилі неокласицизму. На відвідувачів чекають аж чотири поверхи із 24 залами.

Кожна експозиція розкриває процеси виникнення й еволюціонування Землі, появу тварин і рослин, різних племен та їхню культуру. Водночас тут представлені не лише старовинні колекції, а й новітні здобутки.

Адреса: вулиця Богдана Хмельницького, 15, Київ.

Ціна: стандартний квиток коштує 160 грн, для пільгових груп (студенти, школярі, курсанти, пенсіонери, інваліди ІІ групи) – 80 грн.

Музей Івана Гончара

Музей Івана Гончара – це величезний архів культурної спадщини України. Тут представлені різні старовинні рушники, одяг, картини, тканини, ікони, вироби зі скла та кераміки.

Кожна виставкова зала розповідає власну історію про українців – їхній побут, релігію, символи, ідеали, етику, світогляд.

Адреса: вулиця Лаврська, 19, Київ.

Ціна: для дорослих – 80 грн, для студентів, школярів і пенсіонерів – 40 грн.

Музей важкої бомбардувальної авіації

Музей розташований у місті Полтава на території колишньої авіаційної бази. Тут зібрана низка літаків, крилаті ракети та авіаційні бомби, зокрема єдиний у світі музейний експонат – літак Ту-160 і єдиний в Україні літак Ту-95МС.

Музей має у своєму складі паркову зону, стоянку відкритої техніки просто неба, а також приміщення, де можна дізнатися історію важкої бомбардувальної авіації в місті.

Ціна: вартість квитків стартує від 100 грн для дорослих і від 50 грн для школярів і студентів (залежно від відвідуваних локацій).

Адреса: вулиця Олександра Засядька, 1, Полтава.

Тернопільський обласний краєзнавчий музей

Тернопільський обласний краєзнавчий музей об’єднує 170 тис. матеріальних пам’яток, серед яких – стародруки, поштівки, старовинний одяг, колекції монет, комах тощо.

Тут можна заглибитися в історію, пройшовши відділами стародавнього часу, середніх віків і нового часу. У музеї є експозиції, присвячені Першій і Другій світовим війнам з унікальними документами – фронтовими листами, військовими квитками.

Ціни:

  • квиток для дорослих – 60 грн;
  • для студентів – 50 грн;
  • для школярів – 40 грн.

Адреса: площа Героїв Євромайдану, 3, Тернопіль.

Національний музей літератури України

Музей літератури у Києві – місце для поціновувачів книг і шанувальників українських авторів. Серед 85 тис. експонатів можна знайти прижиттєві видання Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Івана Франка.

Також тут можна побачити рукописи Лесі Українки, особисті речі Уласа Самчука, Івана Нечуя-Левицького, часописи, альманахи. Загалом у музеї представлені не лише пам’ятки української літератури, а й світові надбання.

Ціни:

  • для дорослих – 50 грн;
  • для школярів – 30 грн;
  • для студентів – 40 грн;
  • для пенсіонерів – 40 грн.

Адреса: вулиця Богдана Хмельницького, 11, Київ.

Національний художній музей України

Тут представлена найбільша колекція українського мистецтва від ХІІ століття до сьогодення. Музей ділиться на три блоки: Стародавнє мистецтво, Мистецтво ХІХ століття – початку ХХ століття, Мистецтво ХХ століття – початку ХXI століття.

Урізноманітнюють загальну картину закладу виставкові зали, де часто розміщують тимчасові експозиції сучасних художників.

Адреса: вулиця Михайла Грушевського, 6, Київ.

Ціни:

  • для дорослих – 250 грн;
  • для школярів, студентів і пенсіонерів – 150 грн.

Музей космонавтики імені Корольова

Усе, що ви хотіли дізнатися про космос і космонавтів, – в одному музеї. Тут ви побачите, що одягають, чим харчуються та якими речами користуються підкорювачі космосу, оглянете макети, зразки космічної техніки та навіть космічний ґрунт.

Також тут є окремий меморіальний будинок Сергія Корольова, де мешкав видатний український конструктор.

Адреса: вулиця Дмитрівська, 5, Житомир.

Ціна: квиток для дорослих – 80 грн, для дітей – 50 грн.

Національний музей історії України у Другій світовій війні

Це великий меморіальний комплекс, розташований у Києві на схилах Дніпра, площею понад 10 га. Він охоплює виставку військової техніки та озброєння, алею з гарматами, скульптури, площу з пілонами міст-героїв, а також монумент Батьківщина-мати, у фасаді якого розміщено музей.

Тут представлені експозиції, що демонструють сторінки історії України під час Другої світової війни. Усі перипетії, які переживав український народ, зображені крізь призму артефактів.

Адреса: вулиця Лаврська, 24, Київ.

Ціна:

  • для дорослих – 70 грн;
  • для студентів – 30 грн;
  • для школярів – 20 грн.

Музей грошей Національного банку України

Музей розповідає історію появи та обігу грошей на території України з давніх часів до сьогодні. Також тут можна дізнатися про принципи роботи Національного банку України, побачити перші гривні у вигляді масивних срібних злитків, гравюри портретів для купюр, монети, старовинні банкноти.

Адреса: вул. Інститутська, 9, під’їзд №2, Київ.

Ціна: безкоштовно.