Втрачене мистецтво: росіяни знищили серію монументальних панно у Маріуполі

Тетяна Штерєва редакторка розділу Стиль життя
росія знищила панно в Маріуполіросія знищила панно в Маріуполі

Фото: Іван Станіславський/Instagram

В окупованому Маріуполі росіяни знищили унікальну композицію з п’яти сграфіто, створену художниками Сергієм Баранніком та Ахметом Фатхі в 1990 році.

Композиція прикрашала актову залу школи №7 та була яскравим прикладом авангардного підходу в монументальному мистецтві.

Російські окупанти знищили панно в Маріуполі

Про знищення настінних творів повідомив журналіст та дослідник маріупольських мозаїк Іван Станіславський.

– Це були чудові та нечисленні приклади інтервенції авангардистів у монументальне мистецтво, – з жалем підсумував Станіславський.

У серії фото, що її опублікував журналіст, можна побачити, якими були сграфіто до знищення та який вигляд зараз мають стіни в шкільній актовій залі – їх пофарбували на біле.

Які твори раніше знищили росіяни

Це не перший випадок втрат художніх творів у місті. За час окупації знищено десятки мозаїчних панно видатних українських митців, таких як Алла Горська, про яку раніше розповідали Life. Факти ICTV, Лель Кузьменков, Валентин Константінов, Ернест Котков, Валерій Ламах та Іван Литовченко. Багато з цих робіт мали велике культурне та історичне значення, і їхнє знищення є болючою втратою для українського мистецтва.

Що таке сграфіто

Техніка, у якій створювалися нині втрачені панно, є складним процесом нанесення багатошарового зображення на стіни. Вона вимагає високої майстерності: кожен шар кольорової штукатурки послідовно знімається, щоби малюнок вийшов глибоким і насиченим. Це мистецтво має давні корені та часто використовується для оздоблення великих громадських приміщень.

Фото: Іван Станіславський