Шкідники, засоби та схема: чим обробити столові буряки

Маліновська Ангеліна редакторка стрічки Олексій Колесник експерт із рослин
Буряк

Фото: unsplash

Буряк має у своєму складі безліч мікроелементів, які покращують обмін речовин, активізують роботу кровотворення, зміцнюють імунітет. До того ж, цей коренеплід корисний завдяки своїм антиоксидантним і протизапальним властивостям. Однак іноді гарному врожаю заважають шкідники. Чим обробити столові буряки у домашніх умовах від комах і як це робити правильно – у матеріалі Фактів ICTV розповів наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Навіщо обробляти буряки

Передусім кропити буряк варто, щоби позбутися від шкідників. Цю городню культуру полюбляють совки або нічниці, вогнівки та лучні метелики.

– Буряки часто уражаються шкідливими комахами – совками, вогнівками та лучними метеликами. Для запобігання їхньому масовому розмноженню варто проводити профілактичні обробки, – пояснює наш постійний експерт.

Вражає столові буряки і попелиця.

  • Совка

Це метелик розміром 40-50 мм. Передні крила бурувато-сірі (іноді майже чорні) з трьома характерними темними плямами – ниркоподібною, круглою і клиноподібною.

Гусінь має довжину до 5 см, її забарвлення блискучо сірого кольору з відтінком зеленого, голова руда, а щиток на потилиці – бурий.

Це дуже шкідлива комаха, оскільки одна гусінь першого покоління за ніч може знищити 10-15 рослин буряку.

  • Вогнівка

Це метелик досить великих розмірів, який має привабливу зовнішність, та полюбляє оселятися на буряку та інших культурах. Він має широкі та закруглені крила на зразок віяла, світло-блакитні, з коричневою окантовкою скраю.

До речі, цей вид шкідників часто вражає кущі самшиту. Факти ICTV писали, чим обробити чагарник народними методами від різних комах.

  • Лучні метелики

Метелик лучний – багатоїдний шкідник. Любить він поласувати і буряком.  Його передні крила мають світло-коричневий колір з малюнком жовто-бурого кольору. Задні крила – буро-сірі з парою паралельних смуг по зовнішньому краю.

Личинка (гусениця) на початку розвитку прозоро-зелена або жовто-зелена.

Для шкідника характерні спалахи масового розмноження. За вегетаційний період розвивається від одного до чотирьох поколінь в залежності від клімату району місцеперебування.

  • Попелиця

Маленькі комашки, які бувають різного кольору – зеленого, чорного, помаранчевого, сірого, здатні висмоктати весь сік з листя та стебел буряку. Як наслідок рослина починає швидко слабшати та повільно розвиватися. Вссе це призводить до поганого врожаю.

Крім того, попелиця є переносником вірусної інфекції. Коренеплоди рослини можуть деформуватися та змінити форму.

Коли варто обробляти буряки

Краще за все не гаяти час та обробляти столовий буряк від шкідників, щойно побачили ту чи іншу комаху на ньому або ознаки ураження ними.

– Починати обробки краще на ранніх строках розвитку гусениць у похмурі дні або вечірні години, – говорить наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Краще кропити буряк від шкідників ввечері, оскільки саме тоді гусінь харчується на рослинах.

Чим обробити столові буряки

Залежно від типу шкідника, застосовують різні методи боротьби з ними.

  • Чим кропити столові буряки від совки

Щоби позбутися цього виду шкідника, який уражає столові буряки, варто придбати інсектициди (Залп, СуперБізон, Нокаут).

Ефективні суміші піретроїдних (Нокаут) і фосфорорганічних препаратів (СуперБізон) у половинних нормах їх витрат з додаванням 3–4 кг/га сечовини.

  • Чим обробити столові буряки від вогнівки

Для  обробки індивідуальних садів і городів варто використовувати ті пестициди, які дозволені Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Їхня кількість обмежена.

  • Чим кропити столові буряки від лучних метеликів

Знищення бур’янів буде гарним способом профілактики розвитку популяції цих шкідників.

Обробляти столовий буряк від цього виду шкідників варто дозволеними для використання інсектицидами на основі імідакроприду.

Чим обробити столові буряки від попелиці

Найпоширенішим методом боротьби з попелицею на буряках є її збір вручну. Однак це має сенс лише у разі невеликих популяцій шкідників.

Якщо попелиця набула масового поширення, то столові буряки обробляють такими хімічними препаратами:

  • Іскра;
  • Актелік;
  • Каліпс;
  • Маршал;
  • Командор.

Застосовують від попелиці на столових буряках і народні методи обробки – розчини соди, спирту, хрону, цибулі, спецій тощо.

Серед альтернативних народних методів боротьби з переліченими вище шкідниками буде висадка певних видів трав біля столових буряків, а також виготовлення розчину з них.

– Посадка біля буряків ароматних трав: календули, чорнобривців, тютюну, часнику або пижма буде відлякувати шкідливих комах, а настоянки з них також матимуть такий же ефект, – говорить наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Як обробити буряк

Щоб обробити столовий буряк від шкідників за допомогою народних методів, потрібно дотримуватися певної схеми дій.

  • Настій часнику чи трав

Візьміть часник або перелічені вище трави та залийте 10 літрами води. Далі потрібно прокип’ятити розчин та настоювати протягом доби.

– Залийте 200 г подрібненого часнику чи інших вище перерахованих трав десятьма літрами води, прокип’ятіть 10 хвилин, потім настоюйте 24 години, процідить та обприскайте рослини, – розповідає наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

  • Хрін

Знадобиться м’ясорубка та 200 г хрону. Подрібніть рослину та залиште у закритій ємності на три доби. Далі варто процідити та додати мило.

  • Спеції

Змішайте спеції, наприклад, корицю, коріандр, гірчицю, перець, залийте 10 л води, додайте мило.

Фото: pixabay

  • Сода

Змішайте харчову соду, сіль та мильну основу. Далі обробіть отриманою сумішшю буряки.

  • Спирт

У відрі води розчиніть 50 мл нашатирного спирту, додайте 10 л води, 200 мл столового оцту, 100 г господарського мила.

Хрін, спеції, сода та спирт більше підходять для обробки буряку від попелиці. Перший може застосовуватися від всіх видів шкідників.

До речі, раніше Факти ICTV пояснювали, навіщо поливати буряки солоною водою.

Categories: Лайфхаки