Садити виноград можна як навесні, так і восени. Як це робити правильно після завершення літа, що знадобиться для проведення маніпуляції та про найкращий час – у матеріалі Фактів ICTV розповів наш постійний експерт із рослин Олексій Колесник.
Саджання винограду восени: коли проводити маніпуляцію
Садіння винограду восени саджанцями починається із перших тижнів жовтня і закінчується з настанням холодів. Це найкращий час, оскільки бруньки ще сплять, а коренева система вже розвивається.
– Жовтень вважається найкращим часом для садіння винограду практично в усіх регіонах України, – говорить наш постійний експерт із рослин Олексій Колесник.
Головне – проводити садіння винограду восени у відкритий ґрунт не пізніше, ніж за 8-10 днів до настання перших заморозків.
Правила осіннього садіння винограду
Надважливо обрати доречне місце для винограду, а також звернути увагу на ґрунт, зокрема, на його кислотність.
- Освітлення
Виноград – світлолюбна рослина, тож постарайтеся знайти відкриту ділянку для нього. Однак вона має бути захищена від холодного вітру і протягів.
Важливо, щоб там було рівномірне сонячне освітлення, бажано з південною або західною орієнтацією.
– Під час висаджування варто надавати перевагу сонячним ділянками з пухким ґрунтом та невеликими схилами, – каже наш постійний експерт із рослин Олексій Колесник.
Сучасні сорти садового винограду краще адаптовані до короткого світлового дня, тому є можливість вирощувати їх і на північних сторонах ділянки.
Не радимо саджати виноград поблизу великих дерев – вони обмежуватимуть доступ рослини до сонячних промінчиків та відтягуватимуть своїм корінням з ґрунту поживні речовини.
- Ґрунт
Розповімо більш детально про землю, на якій виноград даватиме хороший врожай. Отже, хоч ця рослина і не є занадто вимогливою до підвищеної родючості ґрунтів та почуває себе добре на піщаних або суглинистих аналогах, все ж сповільнити розвиток культури здатні заболочені або засолені ділянки.
Фото: Pixabay
Визначити кислотність ґрунту можна в агрохімічній лабораторії виміром рН за допомогою приладу – рН метра. Це, звісно, найбільш точний метод. Проте не у всіх є час та бажання нести грудку землі до установи. Тим паче, що кислотність можна визначити за зовнішніми ознаками, якщо освоюється нова ділянка на городі.
Якщо у канавах і ямках вода стоїть іржаво-пофарбована, з райдужною плівкою на поверхні і темно-жовтим пухким осадом, це означає, що на ділянці сильнокислий ґрунт. Білястий, схожий на золу, прошарок ґрунту на невеликій глибині також свідчить про кисле середовище.
Тож, якщо ви визначили, що ґрунт є кислим, то треба попрацювати з його лужністю. А для цього у ґрунт на 1 м² варто додати 200 г вапна.
Якщо на ділянці є високий рівень ґрунтових вод, посадку виноградних лоз здійснюють лише в ями з покладеним дренажним шаром.
Як правильно посадити виноград восени: працююча схема
Насамперед потрібно обрати якісні саджанці, а далі – підготувати інструментарій для садіння винограду та ямки.
- Крок 1. Обираємо саджанці
Їх радимо купувати у продавців, які зарекомендували себе з гарного боку на ринку.
Також звертайте увагу на зовнішній вигляд матеріалу. У якісного саджанця з однорічним зеленим пагоном заввишки 40-50 см із товщиною стовбура 7-8 мм має бути не менше трьох корінців світло-коричневого кольору завдовжки 10-15 см і завтовшки не менше 2-3 мм. На пагоні повинні виступати добре визрілі бруньки, а коріння не має бути всохлим.
Зауважимо, що перед посадкою пагони саджанців вкорочують до 3-4 бруньок, обрізають коріння на верхніх вузлах, а те, що залишилося, злегка вкорочують і поміщають на 12 годин у розчин гетероауксину.
- Крок 2. Підготовлюємо інструментарій
Для посадки винограду восени знадобляться лопата, рукавички, дренаж та вода.
- Крок 3. Готуємо ділянку
Завчасно викопайте ями під виноград та насипьте у них дренажний шар із щебню або битої цегли завтовшки 5-7 см.
Важливо, щоби після проливу ями водою ці заглиблення постояла пару тижнів перед висадкою саджанців. Справа у тому, що відразу саджати виноград не можна, тому що, осідаючи, земля затягне матеріал глибше і розірве йому коріння. Найкраще почати підготовку ями до осінньої посадки винограду на початку серпня.
– Для посадки великих саджанців – викопайте яму розміром 60х80 см і глибиною до 70 см. Засипте дно шаром дренажного матеріалу та розмістіть саджанець розправивши його коріння, – говорить наш постійний експерт із рослин Олексій Колесник.
Після встановлення саджанцю засипте землею ямки, злегка утрамбуйте їх і рясно полийте. Краще декілька разів – і ви побачите, що ґрунт у ній осяде.
Якщо ви висаджуєте кілька саджанців, відстань між ямами має бути не менше метра.
Посадка винограду восени: догляд після маніпуляції
У перший рік після посадки винограду догляд за рослиною полягає у поливах, прополюванні та обрізці. Якщо земля досить поживна, у підживленні необхідності немає.
Також важливо одразу після посадки винограду восени провести мульчування ґрунту. Це захистить саджанці від холодів, а також сприятиме утриманню вологи й додасть культурі поживних речовин.
– Після садіння замульчуйте ґрунт навколо саджанців соломою чи іншими органічними матеріалами – це рятуватиме молоду кореневу систему від переохолодження, утримає більше вологи, а згодом стане додатковим джерелом поживних речовин, – каже наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Безпоседньо перед зимою підгорніть саджанці землею та укрийте білим агроволокном.
До речі, раніше Факти ICTV писали, чим корисний виноград та як насправді він впливає на організм.