Нині господарі зайняті на городі та дбають про свій врожай, зокрема цибулі. І головне у догляді за будь-якою рослиною – не допустити появи шкідників. Що таке цибулева муха, чим вона небезпечна, як уникнути її появи та знищити, якщо вона все ж таки з’явилася – читайте поради нашого постійного експерта з рослин Олексія Колесника.
Що таке цибулева муха та чим вона небезпечна
Це невеличкий за розміром шкідник до 7 міліметрів у довжину. Зовні вона дуже схожа на звичайних кімнатних мух – тіло має сіре забарвлення, крила у неї прозорі.
– Цибулева муха – це дрібна комаха завдовжки до 7 мм, – говорить Олексій Колесник.
Перевагу цибулева муха віддає часнику та ріпчастій цибулі, особливо – посівам цибулі-сіянки.
Однак, попри свій невинний вигляд, ця комаха здатна завдати чимало клопоту городнику. Головна небезпека цього шкідника у тому, що личинки проникають у підземну частину цибулини через денце або шийку і завжди тримаються групами, виїдаючи всю середину цибулини.
Фото: depositphotos
Це призводить до того, що у пошкоджених рослин спочатку листя в’яне, потім жовтіє і засихає, цибулини загнивають, стають трухлявими, водянистими і набувають специфічного неприємного запаху.
– Її личинки прогризають ходи в цибулинах і корінні, що призводить до в’янення, пожовтіння листя, затримки росту, гниття й загибелі рослин, – пояснює наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Причини появи цибулевої мухи та ознаки
Цибулева муха з’являється пізньою весною, коли відцвітають вишні та кульбаби. Після цього шкідник шукає собі комфортне середовище, а город для цього ідеально підходить.
– Цибулева муха віддає перевагу вологому ґрунту та прохолодній погоді. Рання весна з частими дощами та помірними температурами створює сприятливі умови для розвитку і розмноження шкідника, – розповідає наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Водночас недотримання сівозміни призводить до накопичення в ґрунті личинок з яйцями шкідників.
- Ознаки появи цибулевої мухи
Найбільша загроза цього шкідника у тому, що він відкладає личинки під землею, тому виявити комах важко. Однак, попри це, певні ознаки появи цибулевої мухи все ж таки спостерігаються. Найранішими проявами є в’янення центрального листка.
– Це в’янення, пожовтіння листя, затримка росту, загнивання цибулин і специфічний неприємний запах із ґрунту, – говорить наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Крім того, ознакою появи цибулевої мухи є всихання стріл та білі черв’ячки. Як наслідок, пошкоджена городня культура починає відставати у розвитку, а сильне ураження призводить до загибелі рослини. Загалом цибулева муха здатна забрати до 50% урожаю.
Чим обробити цибулю від цибулевої мухи
Для боротьби із цибулевою мухою можна застосовувати як біологічні, так і хімічні препарати.
– Біологічний препарат Метавайт застосовується для замочування або обприскування цибулин перед висадкою, з розрахунку 60 г препарату на 1 л води, для обприскування 10 кг цибулин, – розповідає наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Він зазначає, що хімічний засіб Енжіо варто застосовувати за перших ознак появи шкідників методом обприскування, розвівши 3,6 мл препарату у 10 літрах води.
Також серед магазинних засобів радимо Актелік, Каліпс, Прованто Вернал, Актора та Престо.
Однак екологічнішими для довкілля все ж таки є народні засоби від цибулевої мухи.
Як обробити цибулю від цибулевої мухи народними засобами
Із народних засобів від цибулевої мухи використовують нашатирний спирт, дерев’яний попіл, сольовий розчин або суміш з пилу, золи і соди. Далі розповімо про схему їхнього використання.
- Нашатирний спирт
Для приготування візьміть відро води та розчиніть у ємності три столові ложки нашатирного спирту. Отриманою сумішшю потрібно ввечері, коли не буде прямих сонячних променів, обробити цибулю від цибулевої мухи.
- Дерев’яний попіл
Візьміть 500 г попелу та розведіть у відрі води. Цьому розчину потрібно дати настоятися упродовж доби, а потім процідити. Далі отриману рідину перелийте до пульверизатора і обробіть городню культуру.
- Сольовий розчин
У воді розведіть до 200 грамів солі та обробіть цим розчином ґрунт.
- Пил, зола і сода
Популярним є і такий спосіб боротьби зі шкідником, як обпилювання. Для сухого способу обробки потрібно змішати тютюновий пил навпіл з золою із розрахунку 300 г пилу на 1 кв. м посадки і розсипати по грядках.
Фото: Pixabay
Ще позбутися цибулевої мухи допомагає сода. Тожу суміш тютюнового пилу і золи додають звичайну харчову соду з розрахунку 5 ст. л. на 1 кг пилу та 1 кг золи.
Коли обробляти цибулю від цибулевої мухи
Обробку цибулі від шкідника потрібно проводити й одразу після посадки, і пізніше, оптимальна кількість – 2-3 рази за травень і червень.
Друге покоління може з’явитися вже в першій половині липня. Тоді варто повторити маніпуляцію.
Як обробити цибулю від цибулевої мухи
Головне під час проведення обробки дотримуватися інструкції виробника, якщо ви використовуєте магазинні засоби. Також не менш важливо користуватися порадами стосовно дозування, коли готуєте народні засоби для обробки цибулі від цибулевої мухи.
Крім того, пам’ятайте – розчин не повинен потрапити на листя цибулі. Перед цим також потрібно зволожити землю. Маніпуляцію краще проводити ввечері.
Що робити, щоб цибулева муха не з’являлася
Передусім варто дотримуватися сівозміни – висаджуйте цибулю на тому самому місці не раніше, ніж через чотири роки.
– Задля профілактики не садіть цибулю на одному місці декілька років поспіль, – каже наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Також важливо підбирати правильних попередників та сусідів для цієї рослини:
- морква;
- томати;
- огірки;
- капуста.
А розпушування ґрунту після сівби допоможе знищити яйця та личинки цибулевої мухи.
До речі, раніше Факти ICTV писали, що робити, щоб цибуля не йшла в стрілки.