Гацанія або газанія (лат. Gazania) відома своїми яскравими квітами, що нагадують соняшники.
Ця рослина родом із Південної Африки, належить до сімейства айстрові, ідеально підходить для прикрашання клумб та альпійських гірок.
Щоб досягти пишного цвітіння, важливо знати, що таке гацанія, які правила вирощування та який має бути догляд, щоб квітка радувала своєю красою — детальніше читайте в матеріалі Life. Факти ICTV.
Як правильно вирощувати гацанію (газанію)
Гацанія вирізняється великими суцвіттями, схожими на ромашку, як правило, яскраво жовтого та помаранчевого кольорів. Вона невибаглива до ґрунту, посухостійка, квітне від початку літа й до пізньої осені.
Квітникарі вирощують різні види гацанії. Існує велика кількість сортів, але кожен відрізняється яскравим забарвленням пелюсток.
Найчастіше на клумбах можна зустріти кущоподібні рослини. У висоту й діаметрі вони досягають 25-30 см і вирізняються різноманітним забарвленням. Серед них можна виділити такі сорти, як Бургунді (Burgundy), Копер Кінг (Copper King), Мунглоу (Moonglow), Фієста Ред (Fiesta Red), Ацтек (Aztec) тощо.
Гацанія любить сонечко. Посіви невибагливі й дають практично стовідсоткові сходи, а саме цвітіння настає швидко. На одній дорослій рослині може бути понад тридцять суцвіть.
Найчастіше квітку вирощують із насіння. Хоч гацанія невибаглива, варто знати, коли сіяти на розсаду, щоб отримати ранні сходи.
Гацанія: коли сіяти на розсаду
Строки посіву гацанії залежать від місцевості, у якій ви живете. Оптимальний період для посіву насіння на розсаду — з кінця лютого до кінця березня.
Такі терміни дають змогу рослині зацвісти вже в червні та радувати око аж до пізньої осені. Від посіву до початку цвітіння проходить приблизно 4-4,5 місяця, залежно від умов вирощування та догляду. Якщо сіяти насіння пізніше, наприклад, у квітні чи травні, то відповідно зацвіте квітка пізніше.
Для правильного посіву варто дотримуватись таких правил:
- Підготуйте ґрунт та ємності. Використовуйте легкий, поживний субстрат з хорошою дренажною системою. Ємності для посіву повинні мати дренажні отвори для запобігання застою води.
- Під час посіву насіння розміщують на поверхні зволоженого ґрунту, злегка присипаючи тонким шаром піску або субстрату (приблизно 0,5 см). Деякі садівники рекомендують змішувати насіння з ґрунтом і висівати без додаткового присипання.
- Після посіву ємності накривають плівкою або склом для створення парникового ефекту та розміщують у теплому, світлому місці з температурою 18-20°C. Перші сходи з’являються через 3-7 днів.
Фото: pixabay
Як правильно доглядати за розсадою гацанії
Полив розсади має бути помірний. Уникайте перезволоження, щоб запобігти розвитку хвороб, таких як чорна ніжка. Також важливо стежити, щоб поверхня ґрунту не пересихала.
Після появи сходів укриття (плівку або скло) поступово знімають, щоб забезпечити рослинам доступ до свіжого повітря.
Через 4 тижні після посіву сіянці пікірують в окремі горщики для забезпечення кращого розвитку кореневої системи.
Гацанія: коли садити у відкритий ґрунт
Пересадку розсади гацанії у відкритий ґрунт проводять із середини травня до початку червня, коли мине загроза нічних заморозків.
Рослина надає перевагу сонячним ділянкам з легким, добре дренованим ґрунтом. Важливо дотримуватися відстані між рослинами. Для забезпечення простору для росту гацанію краще садити на відстані приблизно 20-25 см.
Полив після висадки у ґрунт має бути помірний і відбуватися тільки після підсихання верхнього шару ґрунту на кілька сантиметрів. Рослина стійка до посухи, тому надмірний полив може їй зашкодити.
Рекомендується раз на місяць вносити комплексні мінеральні добрива. На бідних ґрунтах підживлення проводять кожні 2-4 тижні.
Коли гацанія почне квітнути, необхідно видаляти зів’ялі квіти. Це стимулює утворення нових бутонів та продовжує період цвітіння.
Знаючи, що таке гацанія, коли саджати на розсаду та як правильно доглядати, можна виростити здорову та квітучу рослину, яка стане яскравою окрасою вашого квітника.