Чим обробити кавуни від хвороб: дієві засоби

Маліновська Ангеліна редакторка стрічки Олексій Колесник експерт із рослин
Чим обробити кавуни від хвороб: дієві засобиЧим обробити кавуни від хвороб: дієві засоби

Фото: Pixabay

Кавуни охолоджують і втамовують спрагу, що особливо актуально у таку спеку – в Україні у багатьох областях термометри показують 40 градусів. Крім того, це досить поживна ягідка, яка дарує насичення та, що важливо, не залишає важкості. Однак, якщо не вживати певних заходів, ягідку можуть поїсти шкідники або вразити різні хвороби. Чим обробити кавуни – у матеріалі Фактів ICTV розповів наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Особливості кавунів і догляд

Кавуни – багатонасінна ягода із гладкою поверхнею і соковитою м’якоттю рожевого або червоного кольору, хоча є сорти з жовтуватою серединою і шорсткою шкіркою. Оскільки ця ягідка прийшла до нас з Африки, то полюбляє вона тепло та сонечко.

– Кавуни – це баштанні культури родом з Африки, а тому полюбляють тепло й сонце, – розповідає наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Під час догляду, щоби виростити гарний врожай кавунів, важливо дотримуватися певної схеми поливу. У перший період вегетації до утворення батогів кавуни зволожують через кожні три-чотири дні, у похмуру погоду – рідше, у сонячну – частіше.

Чим обробити кавуни від хвороб: поради та засоби Фото 1Чим обробити кавуни від хвороб: поради та засоби Фото 1

Фото: Pixabay

Краще для поливу використовувати теплу воду. Однак радимо уникати потрапляння крапель на стебла і листки. Після кожного поливу ґрунт треба розрихляти. Коли ж плоди почнуть достигати, кількість поливу суттєво скорочують, оскільки вони краще почуваються у сухому повітрі.

Також важливо підживлювати рослину, щоб підвищити стійкість кавунів до хвороб і шкідників. До того ж, не оминайте профілактичні обробки кавунів.

Які хвороби та шкідники уражають кавуни та наслідки

Перш ніж розповімо, чим обробити кавуни від хвороб, спочатку розберемося, з чим доведеться боротися.

  • Борошниста роса

Як і всі рослини, кавуни уражаються великою кількістю хвороб. Одна з найпоширеніших – борошниста роса, що охоплює листя кавуна.

– На рослині з’являється білий борошнистий наліт, який згодом стає бурим, врешті листя жовтіє і опадає, – розповідає наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

До найнайлютіших шкідників кавунів та й взагалі всіх баштанних зараховують дротяників, павутинного кліща, трипси та паросткову муху.

  • Дротяники

Ці ґрунтові шкідники кавунів з’їдають молоду кореневу систему, через що молоді рослини гинуть. Безліч цих комах накопичується у місцях, де багато бур’янів. Тож один із заходів боротьби зі шкідниками – вчасне їх видалення.

  • Павутинний кліщ

Спекотне та сухе літо без дощів є сприятливими умовами для розвитку цього виду шкідника. Він оселяється на нижній стороні листочків, і своєї дрібною павутинкою обплітає всю поверхню.

Важливо вчасно виявити шкідника, а для цього потрібно постійно оглядати рослину. Тоді призупинити поширення можна буде без застосування хімічних засобів обробки кавунів від шкідників. Потрібно буде лише обірвати та спалити заражене листя.

  • Трипси

Це дрібні комахи жовтого або коричневого кольору. Вони дуже рухливі мають вузьке подовжене тіло. Для кавунів найбільшої шкоди завдає трипс тютюновий. Ці шкідники баштанних протикають у листя біля жилок і висмоктують сік. На ураження кавунів цим шкідником вказують білі плями, що переходять у темно-бурі.

  • Паросткова муха

Цей шкідник, від якого обробляють кавуни, має брудне біле забарвлення. Ці комахи пошкоджують коріння молодих рослин і насіння. З насіння ці шкідники кавунів висмоктують увесь сік. Найбільшу небезпеку личинки становлять під час набухання насіння. Також вони проникають в стебло кавунів та ушкоджують паростки.

Крім того, дуже поширеними є хвороби: антракноз і фузаріозне в’янення. За ураження ними можна втратити більшу частину врожаю чи взагалі всі рослини.

Чому кавуни уражають хвороби та шкідники

Щоб не шукати в інтернеті, чим обробити кавуни від хвороб, потрібно дотримуватися певних правил у догляді за кавунами. Передусім не садіть ці рослини на одному місці протягом декількох років поспіль.

– Посадка кавунів на одному місці протягом декількох років поспіль призводить до накопичення збудників хвороб і шкідників у ґрунті, – говорить Олексій Колесник.

Надмірний полив також може спричинити розвиток кореневої гнилі та інших захворювань, а важкі ґрунти затримуватимуть воду, що створюватиме сприятливі умови для поширення кореневої гнилі та інших захворювань.

Фото: Pixabay

Важливо також час від часу проводити підживлення рослини, оскільки дефіцит мікроелементів у ґрунті послаблює кавуни і робить їх чутливішими до хвороб.

Чим обробити кавуни від хвороб

Щойно помітили на кавунах борошнисту росу, по-перше, видаліть і знищте уражені листя та гілки. А після цього терміново обробіть рослину. Для цього застосовуйте 25% суспензію Каратана. Проводити маніпуляцію треба за два дні до збору врожаю. Всі плоди обов’язково обмийте теплою водою.

Чим обробити кавуни від хвороб: народні способи

Багато садівників не бажають використовувати хімічні засоби, тож шукають, чим обробити кавуни від хвороб у домашніх умовах.

Так, кавуни від шкідників і хвороб обробляють розчином календули або чорнобривців.

Для приготування відповідного розчину залийте 200 г свіжих або 50 г сушених квіток календули 10 літрами води і настоюйте протягом 24 годин. Процідіть настій і розбавьте водою у пропорції 1:10.

Обприскуйте кавуни отриманим настоєм один раз на тиждень для профілактики та лікування таких хвороб, як фузаріозне в’янення, антракноз, борошниста роса. Таким самим способом можна приготувати й настій з чорнобривців.

Щоб упоратися із баштанною попелицею проведіть обприскування зброженою травою. Для цього нарізану свіжу траву заливають відром з водою, зброджують протягом 5-7 годин на сонці, потім проціджують і обприскують кавуни.

Догляд за кавунами після обробок

Регулярно розпушуйте ґрунт навколо кавунів, щоби забезпечити доступ повітря до коренів і зберегти вологу у ґрунті, але будьте обережні, щоб не пошкодити кореневу систему.

Також важливо для поливу використовувати теплу, відстояну воду, не допускати пересихання ґрунту, але й не заливати рослини.

До речі, попри користь кавуна досі тривають суперечки щодо часу його вживання. Сімейна лікарка розповіла Фактам ICTV, чи можна їсти цю смачну ягідку на ніч і про наслідки.

Categories: Лайфхаки